Põhja-Eesti kaevuvees võib olla liiga palju radioaktiivseid elemente

Tervisekaitseinspektsioon alustab
Põhja-Eesti kaevudest massilist veeproovide võtmist, sest geoloogiakeskuse
analüüsi järgi sisaldab kambriumi-vendi kihistust ammutatud vesi piirkonniti
liiga palju radioaktiivseid elemente.

Tervisekaitseinspektsioon on tänavu on kiirguskeskuselt tellinud ligi 30 analüüsi, uuritakse nii toorvett kui ka juba joogiks töödeldud põhjavett, kirjutas Eesti Päevaleht.

Ligi poolsajandit Eesti geoloogiakeskuses vanemhüdrogeoloogina töötanud Lehte Savitskaja sõnul näitasid 2005. aastast pärit analüüsitulemused, et 60 proovist mõned andsid tulemuseks 226raadium, 228raadium, 234uraan ja 238uraan põhjal arvutatud soovituslikust normist ehk efektiivdoosist (0,1 millisiivertit aastas) suurema näidu.

"Kolm kaevu ligi 200-st oli üle 0,5 – Kundas, Viimsis ja Rakveres, enamasti mõõtsime 0,3– 0,4," ütles Savitskaja, lisades, et probleemi põhjuseks on asjaolu, et kambriumi-vendi veekiht lasub kristalse vundamendi peal, kus kivimid on radioaktiivsed.

Kiirguskeskuse kiirgusseire peaspetsialisti Kairi Tänavsuu sõnul võib kambriumi-vendi kihistust pärit vee kohta praegu öelda vaid seda, et kindlasti suurendab normidest suurema radioaktiivsete ainete sisaldusega vee joomine haigestumisriski.

Lisa kommentaar

  • Silvia Kruusmaa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.