Operatsioonide järgset valu põhjustavad osaliselt anesteetikumid

Kirurgiliste operatsioonide järel patsiente
vaevavat valu tuleb osaliselt süüks panna üldnarkoosiks kasutatavatele ainetele,
väidavad USA teadlased. Seni arvati, et valu tekib vaid operatsiooni enese
käigus tekkinud kahjustustest.

Ajakirjas Proceedings of National Academy of Sciences [of USA] avaldatud uurimuses kirjeldatakse molekulaarset mehhanismi, mille kaudu mõned levinud üldanesteetikumid põhjustavad valuimpulsside tekkimist, vahendas Eesti Geenikeskus Nature Newsi.

Selgus, et teatud gaasilised ja veeni süstitavad narkoosiained aktiveerivad üht teadlastele hästi tuntud valuretseptorit nimega TRPA1. Kui vastav geen hiirel inaktiveeriti, kadus ka nende anesteetikumide valutekitav võime. Varasemalt oli teada, et teatud üldanesteetikumidel on kalduvus ärritada hingamisteid või põhjustada valu süstekohas, vastavalt manustamise viisile. Samuti oli teada, et mõned kohalikuks tuimestuseks kasutatavad ühendid põhjustavad valuaistinguid lähedase retseptori TRPV1 aktiveerimise kaudu.

TRPA1 retseptorit blokeerivate ravimite väljatöötamine pakub tulevikus võimalust operatsioonijärgset perioodi patsiendile oluliselt meeldivamaks muuta.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.