Hilised sünnitajad tõstavad keisrilõikuste arvu

Inglismaal läbi viidud teadusliku
uurimistöö andmetel on keisrilõikuste arvu kasv seotud hilise sünnituse ja emaka
bioloogilise vananemisega, märkis ScienceDaily.com.

Viimase 30 aasta jooksul on keisrilõikuste arv dramaatiliselt kasvanud. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO andmetel oli keisrilõikuste arv tõusnud Inglismaal aastaks 2004 20%, Kanadas aastaks 2001 20,5% ja USA-s aastaks 2005 30,2%. Need näitajad on tublisti kõrgemad WHO poolt aktsepteeritud maksimumist, mis on 10-15 %.

Inglismaa Cambridge ülikooli professori Gordon Smithi juhtimisel analüüsiti kaheosalises uuringus Šotimaa naiste andmebaasi alusel aastatest 1980-2005, seoseid ema vanuse ja sünnituse tulemuste kohta. Eriti pöörati tähelepanu keisrilõikuste arvu suurenemisele sõltuvalt ema vanuse suurenemisega.

Teadlased leidsid lineaarse seose keisrilõikuste arvu ja esmasünnitajatest naiste ealise tõusu vahel. Kahekümne aasta vältel kolmekordistus keisrilõikuste arv 30-34 aastastel naistel, seitsmekordistus 35-39 aasta vanustel naistel ja kümnekordistus 40 ja üle selle vanustel naistel. Teadlaste poolt tehtud kalkulatsiooni kohaselt oleks keisrilõikuste arv olnud kahekümne aasta lõikes 30 % väiksem, kui naiste esmasünnituste ealine vanus oleks püsinud 1980. aastaga samal tasemel.

Uuringu teise osa moodustas hüpotees, et keisrilõikuste arvu kasv vanemate naiste seas on mõjutatud emakalihase bioloogilisest vananemisprotsessist. Hüpoteesi hindamiseks uuriti emaka lihaskesta ehk müomeetriumi proovikudesid 62 naisel, kes läbisid keisrilõikuse. Selgus, et hiliste sünnitajate emakalihaste toonus ja lihaste kokkutõmmete võime on vähenenud, mis omakorda suurendab keisrilõikuste arvu kasvu. Teadlaste edasiste uuringute keskpunktiks on võimalike strateegiate välja töötamine, mis vähendaks keisrilõikuste arvu.


Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.