USAs avastati uus Creutzfeldt-Jakobi tõve vorm

Käputäiel USA patsientidel avastati ilmselt
uus Creutzfeldt-Jakobi tõve (CJD) vorm.

Seni on kiiresti arenevasse surmavasse dementsuse vormi nimega PSPr surnud kümme inimest, vahendas BBC väljaannet New Scientist.

Patsientidel tekib ajukahjustus, mis on tüüpiline CJD-le – tüübile, mis ei ole seotud hullulehmatõvega –, kuid teadlaste hinnangul on haigusel geneetilised põhjused.

Nüüd uurivad briti eksperdid, kas sarnaseid juhte on olnud ka siinpool Atlandi ookeani. Igal aastal diagnoositakse Ühendkuningriigis 50-100 uut nn sporaadilise CJD juhtu. Erinevalt hullulehmatõvest, millesse haigestutakse nakatunud ajukoe söömisest, ei ole haiguse inimestel esineva versiooni, sporaadilise CJD tekkepõhjused enamasti teada.

USAs pöörati uutele CJD juhtumitele tähelepanu seetõttu, et haigus levis kahtlaselt kiiresti, tekitades lisaks dementsusele ka teisi sümptomeid, nt rääkimis- ja liikumisvõime kaotamist, samas ei näidanud traditsioonilised CJD diagnoosimiseks tehtud testid, et tegu on just selle haigusega.

Lahkamisel selgus, et haigust põdenud inimestel oli CJDga sarnane käsnjas ajukude, mis oli kaetud väikeste aukudega. Need tekivad arvatavasti vigaste ajuproteiinide, nn prioonide kuhjumise tõttu.

USAs Ohios töötav prioonidega seotud haiguste uurimiskeskuse direktor dr Pierluigi Gambetti usub, et vastavastatud haiguse tüüp on ilmselt olemas olnud juba aastaid, kuid seda ei ole märgatud.

Tema sõnul on patsientidel üks huvitav ühine joon – nad kõik on pärit peredest, kus on varem esinenud dementsust, mistõttu võib oletada, et haigus on seotud geenidega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.