Laste valutundlikkusele pööratakse vähe tähelepanu

CNN andmetel, USA lastearstide arvates
tuleks pöörata rohkem tähelepanu laste valutundlikkusele ja mõelda
erinevatele võimalustele valu leevendamiseks, .

USA Georgia lastearst Jodi Greenwaldil on valulike protseduuride leevendamiseks varuks salajane trikk nimelt pabertuulik.

“Paludes lapsel tuulikut puhuda, saavutad kahekordselt positiivse tulemuse. Esiteks viid lapse tähelepanu süstimiselt kõrvale, teiseks aitab sügavalt hingamine paremini lõdvestuda,“märkis Greenwald.
Teiseks valuaistingut vähendavaks võimaluseks on suhkruvette kastetud luti imemine. Teadlaste arvates aitab suhkruvesi kaasa neurokemikaalide muutustele ajus. „Magusa luti imemine vähendab väikelapse ajus käitumislikke reaktsioone valule," selgitas Stanfordi ülikooli anesteesia ja pediaatria professor Elliot.J.Krane
"Võib olla ei tunnista me laste valuaistinguid niivõrd tõsisteks aga me peaksime sellele tähelepanu pöörama, et rutiinsete tervisekontrolli või vaktsineerimiste ajal suudaksime lapsel valulikkust vähendada,“ märkis USA Connecticuti lastehaigla laste valuravi osakonna juhataja Dr. Brenda McClain

Soovitatavateks valu leevendamise meetoditeks on :

1. Väikelastel – suhkruvette kastetud lutt, koguses üks tl suhkrut lisada neljale tl. veele, mida tuleks anda ligi pool tundi enne valuliku protseduuri algust.
2. Valu leevendavad peale määritavad salvid nii putukahammustuse , süstlanõela ja veenikanüüli sisestamise puhul.
3. Lapse tähelepanu kõrvale juhtimine valuliselt protseduurilt, kas pabertuuliku puhumise või vestlusega.
4. Alternatiivmeetodite kasutamine nagu nõelravi, hüpnoos, muusikateraapia.
5. Valuvaigistid.
Lapse valuskaala aitab välja selgitada pilt, milleks on nutvad ja naeratavad näokujutised, millele laps võib osutada, kirjeldamaks oma valu ulatust.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.