Andrei Sõritsa: Me võime ka täna 100-aastase rasestada

„Ma ei tea, kas see kõik on 30 aastaga
võimalik,“ ütles Eestis esimesena kunstliku viljastamisega alustanud naistearst
Andrei Sõritsa Novaatorile ajakirjas Nature ilmunud ennustuste kohta, kuidas
tulevikus on võimalik lapsi saada.

Erahaiglat Elite juhtiva Sõritsa sõnul on osa ennustusi tehtud väga pika perspektiiviga, samas on osa asju ka täna teoreetiliselt võimalikud.

„Me võime praegu ka doonorrakkude abil viljastada saja-aastase või kümneaastase. Küsimus on selles, kas maailm seda tahab. Tehnoloogia on üks, seadused, eetika ja regulatsioonid on teine asi,“ ütles ta.

Tema enda ennustuse järgi võib aga juba kümne või kahekümne aasta pärast saada lahendus, kuidas sünnitust karjääri nimel edasi lükanud paarid võiksid saada terveid ja õigeaegseid lapsi. Lahendus oleks rakupank.

„Tuberkuloos oli ühiskonnale koormaks, samamoodi on ühiskonnale koormaks see, et hilja sünnitajate lastel on rohkem väärarenguid või sünnivad need lapsed enneaegsetena,“ ütles Sõritsa. „

Tuberkuloosi vastu saadi kohustusliku vaktsineerimisega. Reproduktiivsuse valdkonnas aitaks kohustuslik rakkude säilitamine. Inimene on saanud 18, talle antakse pass ja samal päeval võetakse tema seemne- või munarakud panka hoiule. Need on kõrge potentsiaaliga rakud, mida saab kasutada siis, kui ta tõesti soovib last saada. Sündinud laste tervist aitaks selline abinõu väga palju parandada.“

Novaator

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.