Haigused, mis sobivad massihävitusrelvaks

Vene majandusajakirja RBK ajakirjanikud
näitavad, et linnugripp on bioloogiline relv, mille loojad on salapärastel
asjaoludel ise surma saanud, kirjutas Eesti Ekspress.

Atüüpilise kopsupõletiku, linnugripi ja hemorraagiliste palavike tekitajate uurimine võimaldab oletada: inimkond on sattunud silmitsi "pagunitega bioloogide" tegevuse tagajärgedega.

Paraku on teadlased, kes võiksid toimuvale valgust heita, kas vait või hukkuvad salapärastel asjaoludel. Samal ajal halveneb epidemioloogiline olukord maailmas endiselt. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO andmetel on ainuüksi viie viimase aasta jooksul registreeritud üle 1100 ohtlike haiguste epideemia.

Viimasel ajal on inimkond kogenud selliseid uusi epidemioloogilisi haigusi nagu atüüpiline kopsupõletik ja linnugripp. Neid eristab teistest tõbedest asjaolu, et nad tekivad ei tea kust ning ühel hetkel lihtsalt vaibuvad. Seesama atüüpiline kopsupõletik hoidis ärevuses tervet Kagu-Aasiat - ja taandus äkitselt.

Linnugripp ise avaldus juba ammu, kuid ta ei ohustanud kunagi otseselt inimest. Linnugripi viirus avastati möödunud sajandi 60. aastatel, kuid alles mõne aasta eest tekkis selle uus tüvi H5N1, mis kandub edasi inimesele ja on 80 protsendil juhtudest surmav.

Asjaolule, et tüvi on kunstliku päritoluga, viitab koguni mitu fakti. Suurem osa surmadest on registreeritud Kagu-Aasias, aga just seal paikneb enamik biotehnoloogiaga tegelevate kontsernide baasidest. Seevastu näiteks USAs ei ole seda tüve seni esinenud, mis on üpris hämmastav, sest ka seal leidub rändlinde, keda loetakse selle ohtliku haiguse kandjateks.

Valdav osa bioloogidest keeldub teemat kommenteerimast. See ei ole imekspandav, kui mõelda, et paljud nendest, kes tegelesid patogeensete organismide uurimisega, on mõistatuslikel asjaoludel surnud. Nii lahkus novembrist 2001 kuni veebruarini 2002 elust kahtlust tekitaval moel viis teadlast.

Uued viirused olid ammu enne Kagu-Aasiat rünnanud Aafrikat. "Neil on kõik klassikalise bioloogilise relva tunnused. Suur surevus (vähemalt 80 protsenti), haiguse tormiline kulg, klassikaliste ravivõtete mittetoimimine ja võimatus tuvastada nakkuse leviku moodust - Marburgi ja Ebola haigustega kaasnevate hemorraagiliste palavike tunnused ühtivad "relvatehniliste" parameetritega," leiab doktor Markovic.

"Haigused vallanduvad sõna otseses mõttes iseenesest: inimesed hakkavad äkki haigestuma, aga mõne aja möödudes haigestumine ootamatult vaibub. Marburgi ja Ebola haiguse tekitaja ehitus erineb ülejäänud selle rühma haigusetekitajate omast, nagu ka nende toimemehhanism inimesele. Ja veel: kuni 1970. aastateni siin selliseid haigusi ei olnud," jätkab doktor Markovic. "Elementaarne loogika ütleb: need haigused on inimtegevuse vili."

"Uute tõbede tekkimine võib olla tõepoolest sõjalistes programmides tegutsevate teadlaste töö tulemus," nõustub temaga professor Nathan Busch, Christopher Newporti ülikooli biorelvade spetsialist.

Ei tohi unustada, et Aafrika oli pikka aega kõikvõimalike katsetuste polügoon - olgu tegemist keemiarelva või põllumajanduses kasutatavate toksiinidega.

"Sellised pretsedendid on juba olemas. Meenutagem kas või Suurbritannias 1970.-80. aastatel vallandunud rõugeid. Nende kolded olid just nimelt sõjalised laborid, kus tegeldi bioloogiliste relvade väljatöötamisega," meenutab mikrobioloog Mark shy;Willis California-Davise ülikoolist.

Haigused mis sobivad relvaks

Massihävitusrelv, mille kahjustav toime rajaneb haigusttekitavate bioloogiliste ründevahendite kasutamisel

Bakteritest:

anthrax'i tekitaja
katku tekitaja
tulareemia tekitaja
brutselloosi tekitaja
Viirustest

rõugete tekitaja
entsefaliidi tekitaja
ebola (hemorraagilise palaviku) tekitaja

allikas: www.mil.ee

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.