Ülipikad valvekorrad kahjustavad anestesioloogide tervist

Pikad valvekorrad nõrgendavad
märkimisväärselt arstide tervist ja töökvaliteeti, selgub Helsinkin
Sanomates toodud uuringust.

Kui pikamaasõidu veoautojuhi tööaeg on turvalisuse riski arvesse võttes piiritletud, siis arstid peavad haiget elustama ka pärast 24 tunnist valvet.
Euroopa Liidu ministrite poolt juunikuus koostatud uues tööajadirektiivis puuduvad aga Soome arstide liidu poolt soovitud piirangud arstide valvetundidele.

Soome anestesioloogi Pirjo Lindforsi väitekirja uuringu kohaselt kannatavad just kõige rohkem anestesioloogid pikkade valvetundide tõttu. Arstidel esineb seoses ületöötamisega mäluhäireid, väsimust ja südamerütmi häireid.
Lindforsi koostatud küsimustikule vastasid 300 anestesioloogi. Selgus, et enamus kannatas psühhiliste vaevuste, une- ja mäluhäirete käes. Samuti loetleti üles süütunnet, ärrituvust ja nutusust.
"Kui tegemist oli telefoni teel saadud töökutsungiga, ei saanud paljud kõnest aru või ei suutnud vastata,“ kirjeldab Lindfors.
Uurimuse põhjuseks oli Lindforsi enda pikaajaline anestesioloogi praktika, kus paljud kolleegid hakkasid juba normaalseks pidama stressiga kaasnevaid vaevusi nagu pisted rinnus.
"See ei ole normaalne, kui arsti tervislik seisund on halvem kui patsiendi oma,“ tunnistab Lindfors.
Valved on üheks suurimaks stressipõhjuseks.
"Valves olev anestesioloog on see, kes vastutab patsiendi elustamise eest. Millal iganes võib uksest siseneda aordirebendiga patsient või narkootikumide üledoosi võtnud patsient. Anestesioloog peab ka pärast ööpäevast valvet olema suuteline tegema parima valiku patsiendi elu päästmisel.
Kuigi Lindforsi uuring põhineb peamiselt anestesioloogide praktikal, esineb kindlasti paljudel teistel erialaarstidel ületöötamisest põhjustatud vaevusi.
"USA-s läbi viidud valvearstide uuringu tulemusest selgus, et pärast valvekorda langes arstide IQ 70, mis on üldjuhul kerge vaimupuude piir. Arsti mõtlemishäired võivad ohustada patsiendi seisundit,“ märkis Lindfors.

Soome arstide liidu esimehe Olli Meretojan arvates ei peaks mitte ükski arst tegema 24 tunniseid valveid kuigi piiranguid puuduvad.
Soome arstide liit soovis , et Euroopa Liidu töödirektiivis oleksid ära toodud piirangud pikkade valvete kohta, kuid nii ei juhtunud. Kui praegusel kujul oleva uue töödirektiivi ettepanekud võetakse Euroopa parlamendi poolt siis ei muutu arstide puhul mitte midagi.
Soome arstide liit on juba kaua vastu seisnud sellele, et valves oleva arsti töötundideks arvestatakse ainult patsiendi ravimisega seotud tunnid.
"On nurinkurista, et muu aeg käsitletakse kui vaba aeg, kuigi arst ei või töökohalt lahkuda, sest teda võib millal iganes vaja minna . Kiirabis ja intensiivravis on kohalolek vajalik 24 tundi järjest“ selgitab Merentoja.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.