Sapipõis eemaldati emaka kaudu

Arstid tegid USA -s esmakordselt lõikuse,
kus eemaldati sapipõis emaka kaudu ilma välise sisselõiketa.

Operatsiooni viis läbi NewYork-Presbyterian haigla/Columbia ülikooli meditsiinikeskuse kirurgiaprofessor Marc Bessler. Operatsioon oli osaks käimas olevast kliinilisest uuringust, tõestades operatsiooni eeliseid, milleks on patsiendi kiire taastumine ja väliste lõikusarmide puudumine, teatas ScienceDaily.
Endoskoopilist protseduuri nimetatakse NOTES-natural-orifice translumenal endoscopic surgery.

Endoskoop sisestati läbi 2,54 sentimeetri pikkuse sisselõike emaka kaudu kõhuõõnde. Kasutades endoskoopi, sapipõis eraldati ja eemaldati emaka kaudu.
Kolmetunnine operatsioon viidi läbi seoses sapipõies moodustunud sapikividega. Sapipõie eemaldamine tuleb kõne alla pidevalt esinevate väga valulike haigusseisundite puhul.
Väikese ja mitte hädavajaliku organina osaleb sapipõis seedeprotsessis kogudes ja eraldades sapivedelikku.
"Antud endoskoopiline kirurgiline protseduur on ligi 15 aastat kestnud katsete ja ostingute kulminatsiooniks, muutes operatsioone lõikustevabaks, täiustades ohutust ja vähendades taastumise aega, kinnitas Bessler.

Kaheksakümnendate lõpus alustati esimeste laparoskoopiliste sapipõie operatsioonidega, kus kirurgid kasutades kaamerat ja kirurgilisi instrumente sisenesid kõhuseina kaudu paari väikese sisselõike abil.
NOTES endoskoopilist operatsiooni on kasutatud peamiselt vaid seedeelundite kirurgilisteks operatsioonideks.

"Sisemised lõiked emakasse on vähem valulikud ja võimaldavad kiiremat taastumist ," kinnitab Bessler.

Hetkel on operatsioonid võimalikud vaid emaka kaudu. Tulevikus on saavad olema võimalikud meespatsientidele kohandatud sisenemised suu ja pärasoole kaudu.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.