Uus alzheimeri ravim peatab haiguse süvenemise

RemberTM, TauRx Therapeutics aitab peatada
alzheimeri haiguse kulgu, nii järeldasid briti teadlased oma uuringust USA-s
Chicagos toimunud rahvusvahelisel alzheimeri tõve konverentsil.

Alzheimeri tõve ravis on see üks suurimaid läbimurdeid alates aastast 1907, mil Alois Alzheimer haiguse avastas.Kõige paremini mõjub ravi just siis, kui haigust hakatakse ravima selle varajases staadiumis. Ravim peaks jõudma turule nelja aasta jooksul.
Ravimi kliinilised katsed viidi läbi Aberdeen´i ülikooli juures professor Claude Wischik´i juhtimisel, kes on juba 20 aastat tagasi avastas ajus närvirakke hävitavad tau proteiinimoodustised.
"Esimest korda on võimalik peatada haiguse süvenemine, tänu tau proteiini kahjutuks tegemisele, mis kahjustab närvirakke ajukoes. Ravim aitab tagasi elule tuua kõige enam kahjustatud ajuosad," kinnitab uuringu juht Wischik
Kliinilised katsed hõlmasid 321 alzheimeri patsienti Suurbritannias ja Singapuris. Katsealused olid jaotatud neljaks rühmaks, neist kolm võtsid erinevat annust RemberTM ja neljas grupp sai platseebot. Need , kes said ravimit vähenesid haigussümptomid ligi 81% ja neil ei esinenud 19 kuu jooksul haiguse ägenemist võrreldes platseebogrupiga.Kujutised katsealuste ajust näitasid vereringvoolu paranemist neis ajusosades, mis kontrollivad mälu funktsioone.
Psühhiaater- konsultant Donald Mowat, kes jälgis patsientide ravitulemusi kinnitas, et ravimit saanud patsiendid olid palju enesekindlamad igapäevase eluga toime tulemisel ja neil esines vähem, segadusseisundeid.
Kliiniliste katsete tulemustest järeldub, et uus ravim on ligi kaks ja pool korda tulemuslikum kui kasutusel olevad alzheimeri ravimid.
Juba 50-ndates eluaastates võivad inimese ajudes tekkida tauproteiinimoodustised, enne kui ilmnevad esimesed haigussümptomid. Teadlased loodavad , et uus ravim aitab kaasa haiguse võimalikule vältimisele.
Alzheimeri ühingu esimehe professor Clive Ballard´
i hinnagul on tegemist lootusrikka avastusega, kuid turule jõudmiseks on vaja teha veel ulatuslikumaid uuringuid ravimi ohutuse osas.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.