HIV ja AIDS levivad Eesti inimeste hulgas epideemiana

Eesti riik ei ole HIV-vastases
võitluses just kaugele jõudnud.

HIV ja AIDS levivad Eesti inimeste hulgas epideemiana. Tänavu esimesel kuuel kuul on Eestis registreeritud veidi alla kolmesaja uue surmaviiruse kandja, järeldus Eesti Päevalehe juhtkirjas.

Juba mitu aastat pannakse iga päev keskmiselt kaks kurba diagnoosi – mullu kokku 633, tunamullu 668, aastate jooksul pea 7000 inimesele. Kindlasti ei näita see viirusekandjate tegelikku arvu – eri hinnangutel on Eestis HIV-positiivseid 1,3–1,5 protsenti kogu täiskasvanud elanikkonnast. Näiteks Narvas peetakse viirusekandjaks juba iga kaheteistkümnendat noort. Arvud asetavad meid samale pulgale arengumaadega ning tähendavad muu hulgas, et mitmes riigis – teiste hulgas ka Austraalias – ei ole eestlased veredoonoritena teretulnud,

Seega on igati loogiline, et haridusministeerium eraldas 1,4 miljonit krooni selgitustöö tegemiseks. Kolmandik sel aastal surmaviiruse diagnoosi saanutest on 15–24-aastased, on tegelikult juba ammu riskigrupiks kõik.

Senini ei ole riik HIV-vastases võitluses just kaugele jõudnud. Selle kümnendi algul lootis valitsus-programm HIV leviku pidurdada 2006. aasta lõpuks. Koalitsioonileping lubab aastaks 2015 vähendada nakatumist “euroopalikule” tasemele. Rahvusvahelises võrdluses näeme aga, et Eestis on aastas pea 500 uut nakatunut miljoni elaniku kohta, samal ajal kui Euroopa keskmine näitaja on kümme korda madalam, Soomes lausa 20 korda. Haridusministeeriumi sammule tuleb edu soovida, kuid see on vaid piisk meres, kuhu peavad kurva statistika muutmiseks panustama ka paljud teised.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.