Silmaarsti juures tuleb käia regulaarselt

Suur osa tänapäevastest silmamuredest
tuleneb arstide sõnul pidevast arvuti taga töötamisest.

Lääne-Tallinna Keskhaigla silmaarst Kadri Tammeaidi väitel on koormus silmadele on suur, sest põhiliselt töötatakse kontoris, kus on kunstvalgus ja tihti konditsioneeritud õhk. See kõik kokku võib tekitada kuiva silma sündroomi: silmad hakkavad kipitama ja punetama, muutuvad vesiseks ja valulikuks, kirjutas Päevaleht.

Kuiva silma sündroomi puhul saab abi üldjuhul apteegis käsimüügiravimina müüdavatest kunstpisaratest. Vahel on siiski ka juba prille vaja. Tammeaid hoiatab aga, et päris omapäi ja arsti nõuandeta kunstpisaraid osta ei tasu – neid on lihtsalt väga erinevaid ja ühele sobib üks, teisele teine.

Vanemate inimeste suurimaks silmamureks on glaukoom ehk rahva keeli roheline kae, mille tagajärjel võib pimedaks jääda. Kui roheline kae leitakse haiguse algusjärgus, saab raviga hoida nägemise taset nii, et see halvene. Glaukoomihaige jääb silmaarsti patsiendiks terveks edaspidiseks eluks.

Teine häda, mis taas vanemaid inimesi varitseb ja samuti pimedaks jäämisega ähvardab, on silmapõhjade lupjumine. “Kui vanasti selle murega tuldi, jäi arstil üle ainult haigust konstanteerida. Tehnika, uurimisvõimalused ja ravimeetodid on aga praeguseks nii palju arenenud, et paljusid patsiente saab selle haiguse puhul nüüd juba aidata,” lohutab Tammeaid.

Tihti tullakse vastuvõtule muredega, mille põhjustajaks on kosmeetika. “Tekivad allergilised põletikud, mis on sageli kosmeetikavahendite süü. Ei ole rusikareeglit, et ostan kalli kreemi või ripsmetuši ja siis allergiat ei teki,” juhib Tammeaid tähelepanu. Silmade allergiline reaktsioon võib tekkida ka õietolmust või mõnest muust allergeenist.

Silmaarsti puhul kehtibki tegelikult sama reegel, mis hambaarsti puhul – arsti juures tuleb käia regulaarselt kontrollis, mitte oodata seni, kui mõni häda juba käes on.

“40–45-aastaselt peaks kindlasti vähemalt kord aastas silmaarsti juures end näitamas käima hakkama. Juba kas või selleks, et kontrollida silmarõhku, mille tõus annab märku glaukoomiohust. Igal juhul tuleb arsti juurde minna siis, kui nägemises mingid muutused toimuvad,” ütleb Kadri Tammeaid.

Silmaarsti juures peaksid käima ka vanemad oma lastega, ka väikeste lastega. Siis peaks pöörduma küll laste silmaarsti poole, kellel on oma uurimismeetodid, ka päris väikeste titade jaoks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.