Uus tuberkoloosivastaste ravimite strateegia

Raku põhilise energiakandja ATP tootmist
takistav ühend osutus efektiivseks tuberkuloositekitaja vastu.

Sarnaselt teistele bakteriaalse tekkepõhjusega haigustele on tuberkuloos ravitav antibiootikumidega. Küll on tuberkuloosiravil see eripära, et erinevalt enamikust antibiootikumikuuridest kestab võitlus tuberkuloositekitajaga väga kaua – umbes 6-12 kuud. See tuleneb tuberkuloosibakteri (Mycobacterium tuberculosis) võimest viia osad rakud ainevahetuslikult uinunud seisundisse. Kuna antiobiootikumide toimemehhanismiks on takistada erinevaid bakteri biosünteesiprotsesse, siis mõistagi on nad ebaefektiivsed olukorras, kus need protsessid niigi ei toimu, vahendas Eesti Geenikeskus.

Kevin Pethe kolleegidega (Novartis Institute for Tropical Disease, Singapur) avastasid, et tardunud ainevahetusega tuberkuloositekitajad sünteesivad madalal tasemel ATPd, keskset energiakandjat rakus. Teadlaste oletust, et sellised tuberkuloosibakterid võiksid olla eriliselt tundlikud ATP sünteesi pärssivatele ravimitele, saatis edu: selgus, et üks sellise omadusega aine nimega R207910 on tõepoolest uinunud haigustekitajale tappev kontsentratsioonis, mis ei ole ohtlik teistele rakkudele.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.