Avastati püsisuhet õõnestav geen

Peptiidhormoon vasopressiini retseptori
kõige levinum alleel seostub püsisuhte madala kvaliteediga, väidab värske
uurimus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences, mida vahendab
Eesti Geenikeskus.

Varasemalt on rea suurepäraste eksperimentidega kindlaks tehtud, et ajus hüpotaalamuses sünteesitav hormoon vasopressiin on vajalik paarisuhte moodustumiseks närilistel. Kui närilised üldiselt truudusega silma ei paista, siis erandiks on Põhja-Ameerikas elav preeria-uruhiir (Microtus ochrogaster), kelle unikaalne kalduvus paarisuhtele rajaneb iseärasustel vasopressiini retseptori geenis (AVPR1a).

Kui preeria-uruhiire geen kanti üle teist liiki, polügaamsele uruhiirele (Microtus pennsylvanicus), muutus viimaste käitumine paarisuhet eelistavamaks.

Uurimaks, kas see geen ka inimestel lähedast rolli mängib, analüüsiti Rootsis 552 paari meessoost, abielus kaksiku AVPR1a genotüüpe. Hämmastava selgusega ilmnes, et meesterahvastel, kes kannavad selle geeni kõige levinumat alleeli ehk geenivarianti, on teiste genotüüpidega meestest oluliselt enam probleeme püsisuhte hoidmisega.

Selline seos ilmnes nii inimestele kohandatud primaatide paarisuhte analüüsimise testist, küsimustikust lahutusemeeleolude esinemise kohta viimase aasta jooksul (erinevus teiste genotüüpidega ligi kaks korda) kui hinnangust suhte kvaliteedile (erinevus ligi kaks korda).

Leitud geenivarianti truudusetuse alleeliks kutsuma hakata oleks ehk pisut ennatlik, kuna probleemid püsisuhtes ei pea tingimata osutama kõrvalehüpetele, kuigi katsed uruhiirtega näivad sellele vihjavat. Käesoleva töö autorid on veendunud, et abielumeestega saadud tulemused ei kajasta veel täielikult avastatud alleeli „iseloomu” – vallaliste meeste kõrvutamisel abielumeestega võib oodata veel huvitavamaid tulemusi.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.