Nanotehnoloogiline leiutis kiirendab uute antibiootikumide leidmist

Bakterite pinnamolekulidega kaetud
imepisikeste ränipulkade tehnoloogia võimaldab rakukesta lõhkuvate
antibiootikumide leidmist kiirete sõeluuringutega.

Kui lahuses esineb nendele pinnamolekulidele tugevalt seostuv antibiootikumikandidaat, tekib 500 mikromeetri pikkustes ja ühest otsast kinnitatud ränipulkades paine, mida on võimalik tuvastada pulkadele suunatud laserkiire peegeldumisnurga muutusega, tsitreerib Eesti Geenikesus ajakirja New Scientist.

Meetodi testimiseks kasutati vankomütsiini, antibiootikumi, mis on jäänud üheks viimaseks efektiivseks vahendiks paljude ravimresistentsete bakterite vastu (näiteks multiresistentne stafülokokk e MRSA, nn haiglapisik). Vankomütsiin tapab bakterid nii, et haakub nende rakukestale ja ei lase sel ülejäänud raku tempos kasvada, kestas tekib pinge ning bakter läheb lõhki.

Kuigi antibiootikumide arvestuses aeglaselt, tekib on mikroobidel resistentsus ka vankomütsiini suhtes ja seetõttu tuleb suure rahvusvahelise terviseriski maandamiseks kiirelt leida uusi antibiootikume. Seni antibiootikumide leidmiseks kasutatud testimine bakterikultuurides võtab aga päevi (aeglaselt kasvavate pisikute nagu tuberkuloositekitaja puhul veel kauemgi), mis mikroobide kiire evolutsiooniga võidu jooksmiseks pole enam piisav. Suurbritannia teadlaste poolt ajakirjas Nature Nanotechnology kirjeldatud meetod võimaldab antibiootikumikandidaatide selekteerimist minutite jooksul.Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.