Vilets seedetegevus soodustab vähki

Jä shy;me shy;soo shy;levähk on
kõiki shy;dest vä shy;hi shy;liikidest sa shy;ge shy;du shy;selt tei shy;ne
vä shy;hi shy;sur shy;ma põhjus Eu shy;roo shy;pas ning
hai shy;ges shy;tu shy;mu shy;selt kol shy;man shy;dal ko shy;hal
maail shy;mas.

Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloogi Vivian Esko sõnul ei tähenda ühe või mitme eelnimetatud teguri esinemine kohe möödapääsmatult soolevähi tekkimist või olemasolu, küll aga on suurenenud tõenäosus sellesse haigestuda, kirjutas Päevaleht Online.

“Tervisliku, täisväärtusliku elu üks eeltingimus on toidu õige seedimine ja omastamine organismi poolt. Kui seedetegevus on vilets, võivadki tekkida kõhuhädad.”

Palju on tehtud uuringuid võimalike seoste kohta toidu koostise ja mitmesuguste haiguste, sealhulgas vähi tekke riski vahel. Mitmetes värvilistes köögi- ja puuviljades on leitud fütokemikaale ehk nn vähivastaseid aineid. “Tõestust on leidnud just jäme- ja pärasoolevähi tekke seos toidu koosseisuga Loomulikult ei saa kalduda äärmusesse ja täielikult loomseid rasvu vältida. Kõike võib süüa, aga mõõdukalt. Seejuures peaks ennast n-ö kuulama ja mitte üle sööma,” ütleb onkoloog.

Esko sõnul sõltub soolevähi õigeaegne avastamine kasvaja esmaste haigusnähtude tundmisest ja kohe arsti poole pöördumisest. “Kui haigussümptomite olemasolul viivitatakse arsti juurde tulemisega ja proovitakse pigem koduseid ravivõtteid, on see oluline ajakadu ja raskendab tervistava ravi läbiviimist,” hoiatab ta.

Esmaseks katseks on peitvere määramine väljaheites, selle esinemine viitab varjatud verejooksule. Kui korduvad uuringud näitavad väljaheites peitvere olemasolu, on arstidel põhjust rakendada täpsemaid uurimismeetodeid, avastamaks verejooksu põhjus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.