Mädamunalõhnaline gaas kontrollib vererõhku

Keharakkude poolt toodetav divesiniksulfiid
on oluline vererõhu regulaator, kinnitavad ajakirjas Science avaldatud
eksperimendid geneetiliselt manipuleeritud hiirtega.

Divesiniksulfiid (H2S) on tugeva mädamuna lõhnaga väga mürgine gaas, mis väidetavalt võib kontsentratsioonis 0,1 mahuprotsenti õhust tappa inimese mõne hingetõmbega, vahendas Eesti Geenikeskus.

Väga väikestes kogustes tekitatakse H2S’i aga keharakkudes ühest aminohappest, tsüsteiinist. Kui esimene H2S moodustav imetaja ensüüm oli teada juba aastast 1982, siis selle mürgise gaasi füsioloogiline mõte selgitati välja paarkümmend aastat hiljem – selgus, et H2S manustamine hiirtele laiendas oluliselt nende veresooni ja langetas seeläbi vererõhku. Järeldati, et H2S kuulub gasotransmitterite ehk gaasiliste signaalmolekulide hulka. Sellesse perekonda kuuluvad veel lämmastikoksiid (NO) ja süsinikmonoksiid ehk vingugaas (CO), mis samuti osalevad vererõhu reguleerimisel (lisaks on neil teisigi funktsioone).

Vastses uurimuses geneetiliselt manipuleeritud hiirtega tegid Sol Snyder ja kolleegid Johns Hopkinsi Ülikoolist (USA) kindlaks, et H2S sünteesivatest ensüümidest ühe puudumisel langeb H2S tase südames ja aordis umbes 80% ning vereseerumis 50%. Võrreldes kontrollhiirtega oli madalama H2S tasemega hiirtel tunduvalt kõrgem vererõhk, andes lõpliku kinnituse H2S toimimisele veresoonte lõõgasti ja vererõhu regulaatorina.

Kui H2S veresooni lõõgastavad omadused osutuvad võrreldavaks lämmastikoksiidiga, võivad tema toimet reguleerivad ravimid pakkuda alternatiivi NO-põhistele ravimitele nagu nitroglütseriin.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.