Oodatud tulemus jäi suure uuringu lõpuks saamata

Kriitikute hinnangul ei vastanud suur
Transcendi uuring ootustele.

Münchenis toimunud Euroopa kardioloogiakongressil esitleti Transcendi uuringut, milles vaadeldi telmisartaani ennetavat mõju südame-veresoonkonna haigustele.
Transcendi uuringus vaadeldi, kas ravim ennetab infarkti ja insulti, vähendab südame- ja veresoonkonna haigustesse suremust ning nimetatud haiguste tõttu haiglasse sattumist.
Kriitikute hinnangul ei vastanud uuringu tulemused aga ootustele: telmisartaanil on küll ennetav, kuid paraku loodetust siiski väiksem toime. Transcend oli üks kümnetest uuringutest, mida Müncheni kardioloogiakongressil tutvustati.
Transcendi uuring on osa Ontargeti/Transcendi uuringust, mille esimene osa Ontarget avalikustati 2008. aasta kevadel. Kui Ontargetis võrreldi omavahel telmisartaani ja ramiprili, siis Transcendis telmisartaani platseeboga. Mõlemal juhul said patsiendid ka oma tavalist parimat ravi südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamiseks.
Osa Münchenisse saabunud spetsialiste oli tulemustes pettunud ja ütles selle ka otse välja – uuring ei suutnud näidata, et telmisartaan vähendab südamehaiguste all kannatavate patsientide haiglaravile sattumist.
Ka uuringutulemused teatavaks teinud Kanada McMaster University professor Teo Koon nimetas ESC Congress Newsis tulemust ootamatuks ja üllatavaks.


“Trandcendi uuringu esmase eesmärgi – vähendada kardiovaskulaarsete surmade, müokardiinfarkti, insuldi ja südamerabandusega seotud haiglaravi juhte – tulemuseks saadi 8%, mis ei ole statistiliselt märkimisväärne,” tutvustas Koon uuringut.
Muidu kinnitasid tulemused 2000. aastal avaldatud HOPE uuringu tulemusi. Transcend kinnitas ka, et patsiendid taluvad termisartaani hästi. Uuringus osalesid südame- ja veresoonkonnahaiguseid või diabeeti või ACE-blokaatoreid mitte taluvad patsiendid.
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH Eesti filiaali juht Edit Pung leidis, et tulemus oli siiski hea. “Ootused olid selles mõttes suuremad, et need uuringud, mis olid tehtud 10 aastat tagasi, näitasid natuke kõrgemat protsenti. Tol ajal said haiged oluliselt kehvemat ravi kui praegu,” lisas Pung. Uuringus osalenud patsiendid said praegu parimat võimalikku ravi. “Neile anti lisaks telmisartaanile või platseebole vererõhualandajaid, kolesteroolialandajaid ja vere hüübivust vähendavaid ravimeid.”

Loe pikemalt 28. oktoobri Meditsiiniuudiste lehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.