Kasulik on koguda üle 15 doonori kuus

Varem kogusid geenidoonoreid peamiselt
perearstid, nüüd aga saabub 2/3 proovidest geenivaramu andmebaasi
sõltumatutest kogumiskabinettidest.

TÜ Eesti Geenivaramu teabe shy;juht Annely Allik märkis, et sel aastal on aktiivselt andmeid kogunud 213 meedikut, kuigi koolitatud andmekogujaid on palju rohkem. Kogumispunktides töötab nendest üle 150 meediku.
Keskmiselt kogub täiskohaga andmekogumiskabinetis töötav meedik ühe kuuga 70 geenidoonorit – perearstide numbrid on Alliku sõnul väga erinevad. “On väga aktiivseid perearste, samas on ka selliseid, kes igal kuul vaid mõne geenidoonori vormistavad,” märkis ta.
Kasulikum on neil, kes suudavad kuus üle 15 doonori andmebaasi juurde tuua, sest siis saab arst ühe inimese eest 900 krooni. Perearst, kes vaid mõne doonoriga tegeleda jõuab, teenib 500 krooni doonori pealt.
Viljandimaalt pääses aktiivsete geenidoonorite kogujate edetabelisse Kolga-Jaani valla perearst Tiiu-Mall Lutsar, kes korjab õega kahepeale umbes 20 proovi kuus.
“Mõni kuu on natuke rohkem, aga organiseerimistöö võtab vähemalt poole tööst,“ ütles ta. Inimeste väljaotsimine ja telefoni teel veenmine käib õhtuti pärast põhitööd. Suures osas on tegemist oma nimistu liikmetega.


Lutsar tõdes, et mida aeg edasi, seda paremaks on läinud patsientide suhtumine geenidoonorlusse. Ta usub, et aasta pärast on suurem osa Kolga-Jaani inimesi geeniproovid andnud – Lutsar loodab vähemalt 75% kohalike geenid uurimiseks saata.
“Me tahame oma inimesed ära kaardistada, see on kõige olulisem. Samas on see töö ka huvitav, sest inimesed avanevad teistmoodi ja ei räägi ainult haigustest. Kindlasti olen oma patsientide kohta rohkem teada saanud,” lisas Tiiu-Mall Lutsar. Vähemoluline pole arsti sõnul ka geeniproovide kogumise eest saadav lisatasu.
Erakorralise meditsiini õde Marge Tensmann võtab geenidoonoreid vastu Lääne-Tallinna keskhaigla andmekogumiskabinetis. Seal tasustab geenivaramu andmekogujaid kindla kuutasuga.
“Doonoreid pole veel nii palju, et täiskohaga töötada,” ütles põhikohaga Põhja-Eesti regionaalhaiglas töötav Tensmann. Tema sõnul jõuavad inimesed kabinetti tänu broðüüridele ja otsepostitusele.

Loe edasi 28. oktoobri Meditsiiniuudistest

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev, Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.