Aspiriini kasu diabeedi ravis on küsimärgi all

Šoti teadlased märgivad viimastele
uuringutele tuginedes, et aspiriini ei tohiks igapäevaselt südameinfarkti
ennetamiseks kasutada, vahendab BBC.

Uuriti kokku 1300 südamehaiget ja selgus, et kõnealune ravim, mis muuhulgas võib tekitada maohaavandeid, ei andnud nende ravi osas mingit kindlat tulemust.
Ekspertide hinnangul on siiski patsiente, kelle ravis on aspiriini vaja ja seetõttu tuleks enne ravi muutmist konsulteerida oma raviarstiga.

Põhjustab veritsemist
Inimestel, kes on üle elanud südameinfarkti või insuldi või kel on avastatud südame pärgarteri haigus, on aspiriini kasutamine vähendanud tulevaste haigusjuhtude hulka ligi 25% ulatuses.
Sellele vaatamata on arstid viimastel aastatel võtnud tähelepanu alla inimesed, kellel puudub väljakujunenud kardiovaskulaarne haigus, ent kel on märkimisväärne risk selle tekkeks tulevikus, nagu näiteks diabeeti põdevad inimesed.
Ligi 80% diabeetikutest sureb südameveresoonkonna haigusesse, sealhulgas insult ja südameinfarkt. Ühendkuningriigis on üle 40aastaste seas ligi 2 miljonit diabeedihaiget.
Mitmes riigis kasutusel olevas ravijuhendis soovitatakse eelnimetatud patsientidele ennetava ravina päevast kogust aspiriini.
Viimatises uuringus jälgiti üle 40aastaseid diabeeti põdevaid täiskasvanuid, kellel südameveresoonkonna haigusi ei esinenud. Seitsme vaatlusaasta jooksul ei täheldatud infarktide ja insultide esinemissageduses vahet ei neil, kes tarbisid aspiriini, ega neil, kes said platseebot.
Uuringu juht professor Jill Belch Dundee ülikoolist ütles, et aspiriin oli üks tavalisemaid põhjuseid seedetrakti veritsusega inimese hospitaliseerimiseks.
“Me peame aspiriini kui primaarse ennetusravimi kasutamise ümber vaatama,” lisas Belch.
Ta rõhutas siiski, et ravim on näidanud positiivset mõju patsientidele, kel on varasemalt olnud südameinfarkt või insult.

Tuhanded kuritarvitavad
Londoni Imperial Colledge´i kliinilise farmakoloogia ja ravimiõpetuse eksperdi professor Peter Severi sõnul on tegemist äärmisel tähtsa uuringuga.
“Tuhanded inimesed ostavad apteegist aspiriini ilma, et arstid oleks neile seda määranud. Ma ei väsi neile kordamast, et nad ei peaks seda sel moel tarbima,” ütles Sever.
Inglismaa plaanib riiklikku skriiningprogrammi üle 40aastastele, mis peaks vähendama diabeeti põdevate inimeste hulka ja nende riski südameveresoonkonna haigustele.

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.