Geenimutatsioon võib alandada kolesterooli

Hiljutine uuring näitab, et teatud
geenimutatsiooniga inimesed võivad süüa rasvarikkaid toite, ilma et see mõjutaks
nende kolesteroolitaset - põhjuseks peetakse muteerunud geeni APOC3.

Kuigi teadlased ei ole veel testinud palju inimesi, on nad kindlad, et taoline geen on väga haruldane, vahendas Tarbija24.

Uuritud 809-liikmelise amiši päritolu grupst omas kolesterooli eest kaitsvat APOC3 geeni viis protsenti inimestest.

Baltimore´i Meditsiinikooli teadlased töötasid Lancasteri maakonnas Pennsylvanias elava amiši kogukonnaga, andes selle 809-le liikmele kaloririkast piimakokteili ning jälgides seejärel edasise kuue tunni jooksul nende organismis toimunud muutusi.

Teadlased vaatlesid vabatahtlike arteritest toimunud muutusi ning kontrollisid lubja taset nende pärgarteris. Eelnevalt osalejatelt võetud DNA proovid selgitasid, et rasvarikas jook mõjus neutraalselt APOC3 mutatsiooniga inimestel.

Üldiselt olid geenimutatsiooni kandjate arterid vähem lubjastunud, nende süda oli tervem ning heade kolesteroolide tase oli kõrgem ja halbade kolesteroolide tase madalam.

Mutatsioon toob kaasa ka normaalsest madalama ApoClll proteiinitoodangu, mida organismis saab mõjutada ka kaalulangetamise, kolesterooli alandavate ravimite ja kalaõliga.

Kuigi taoline geenimutatsioon on haruldane suurema osa rahvastiku seas, ei ole avastus sugugi negatiivne ning võib teadlastel edaspidi aidata südameraviks uusi teraapiaid välja arendada.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.