Uus aidsi ravimeetod näitas makaakidel efekti

Immuunsüsteemi stimuleerival antikehal
baseeruv ravimeetod osutus efektiivseks HI-viirusele väga sarnase ahvide
immuunpuudulikkusviiruse (SIV) vastu. Meetodi arendajad peavad juba
läbirääkimisi kliiniliste katsetuste alustamiseks, mis võivad alata kõige varem
järgmisel aastal.

Teadlased on kindlaks teinud mitmed moodused, mille abil kroonilisi nakkusi tekitavad viirused nagu HIV ja hepatiit C immuunsüsteemi kaitsevõimet maha suruvad. Üks selline süsteem toimib valgu nimega PD-1 kaasabil, mille tase immuunsüsteemi T-rakkudes tõuseb oluliselt kroonilise HIV-nakkuse korral. Kõrge PD-1 tasemega rakud kaotavad aga mingil tundmatu mehhanismi kaudu oma võitlusvõime.

Varem on PD-1 pidurdavat mõju suudetud antikehadega blokeerida teatud kroonilise viirusinfektsiooniga hiirtel, nüüd näidati ajakirjas Nature ilmunud uurimuses selle antikeha raviefekti SIV-iga makaakidel. Antikeha toimet katsetati nii nakkuse varases (10 nädalat) kui hilises faasis (90 nädalat). Mõlemal juhul stimuleeris ravim efektiivselt nii rakulist kui antikehade kaudu toimivat immuunsust ning vähendas viiruskoormust veres.

Skeptikud hoiatavad võimalike raskete kõrvaltoimete eest inimkatsetes – eeskätt kardetakse T-rakkude üleaktiveerimist ning pöördumist kehavalkude vastu -, senised loomkatsed aga muretsemiseks otsest põhjust ei anna.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.