Laste insult jääb sageli märkamata

Lapse insuldiohule tihti isegi ei mõelda,
mistõttu kriitiline diagnoos hilineb.

Insuldi käsitlus ja ravi on viimaste aastatega oluliselt muutunud. Ajuinfarkt (isheemiline insult) on muutunud ravitavaks haiguseks ka lastel. Kuid siin on eriti kriitiline haiguse diagnoosimise kiirus, sest aega on vaid mõned tunnid ja enamasti ei osata insuldivõimalust lapsel kahtlustadagi.

Kui täiskasvanute insulti osatakse õigeaegselt diagnoosida ja edukas ravi on teaduspõhiselt kinnitatud, siis lapse insuldi võimalusele isegi ei mõelda ja diagnoos hilineb. Insuldiga laps suunatakse uuringutele kahtlusega entsefaliidile, meningiidile, ajutuumorile, ajutraumale või epileptlise hoo järgsele pareesile.

Kolmandik insuldiga lastest on olnud täiesti terved ja pooltel pole kunagi terviseprobleeme esinenud (de Veber 1995). Seni avaldatud andmetel saab ainult
25% isheemilise insuldiga lastest diagnoosi esimese 3–6 tunni jooksul (Gabis et al . 2002), mis on trombi lõhustamiseks ainuvõimalik ajavahemik.

Ikka veel püsib arvamus, et insult on vanemate inimeste haigus. Ehkki lapseeas esineb insulti ligi 100 korda harvemini kui täiskasvanutel, on see laste surma põhjuste hulgas esimese 10. seas.

Insuldi sagedust lastel võib võrrelda ajuvähi esinemissagedusega – 2,7:100 000 (Smith M et al. 2002). Veelgi kõrgem on insulti haigestumine vastsündinu
perioodil, kusjuures see võib tekkida ka lootel. Arvestades puuet, mis saadab last kogu edaspidise elu, ja uusi ravivõimalusi, mis õigeaegse diagnostika ja ravi korral tagaksid lapse tervistumise, on haigus-sümptomite varane äratundmine kriitilise tähtsusega.

Peab kohe rõhutama, et insulti on lastel sageli keerukas ära tunda, siin aitab arsti õige mõte ja tundlike radioloogiliste uurimismeetodite kiire kasutamine.

Loe lisa 23. detsembri Meditsiiniuudiste ajalehest.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.