Tallinna Lastehaiglal edukas kogemus 9aastase insuldihaigega

Veebruaris suudeti lastehaiglas anda
kiiresti abi 9aastasele tüdrukule, kellel diagnoositi lapseea insult, kirjutas
Tallinna Lastehaigla oma kodulehel värskes uudises.

Neuroloogia- ja taastusraviosakonna juhataja Valentin Sander ütles juhtumit kommenteerides, et ravi õnnestus tänu mitme asjaolu järjestikusele kokkusattumisele. Paraku ei ole selline õnnestumine reegel.

Kui sageli juhtub, et lapsel on halvatus?
Valentin Sander:
Laste halvatuses ei ole midagi erakordset, juhtumi teeb eriliseks, et tüdrukul oli insult. Lapseeas esineb seda haruharva, puutume sellega kokku kõige enam 1-2 korda aastas. Nüüd on aga otsustav diagnoosi ning ravi kiirus: abi peab mahtuma esimese kolme tunni sisse.
Täiskasvanute ravis – tänu haiguse sagedasele esinemisele täiskasvanueas – on juurutatud spetsiaalset insulti põhjustava trombi lahustamise metoodika. Et aga insuldi diagnostika on küllaltki aeganõudev ja mahukas, on risk mitte mahtuda ajalimiidi sisse, kus seda veel on mõtet teha.
Ka meditsiinikirjanduse järgi takerdub lapse trombelahustav insuldiravi kõige enam selle taha, et me ei saa neid haigeid õigel ajal kätte.
"Seekord läks meil hästi – järgnes mitmete õnnelike faktorite jada," kirjeldas Sander.

Kõigepealt helistas kiirabi lastehaiglasse juba ette, et selline haige tuleb.
Teiseks juhtus parajasti valves olema just selline arst, kellel oli olnud varasem kokkupuude insuldiga ning seega küllaldane kogemus, saamaks aru, et tegemist on just nimelt harvaesineva lapseea insuldiga.
Kolmandaks – põhjusel, et lapse saabumine mahtus tööpäeva sisse – sai valvearst kiiresti kätte neuroloogi, kellega koostöös käivitati vajalike sündmuste ahel.
Neljandaks oli sel hetkel võimalus teha vajalikus mahus diagnostikat, sest kõik diagnostikavahendid olid hetkel vabad ja kättesaadavad – mis ei ole kahjuks mitte alati nii, tõdes dr Sander.

"Kõigi eelnenud õnnelike kokkusattumuste ahela tõttu oli meil võimalik vajalik trombilahustav protseduur läbi viia ka lapsel, ja see õnnestus edukalt. Praeguseks, kui haigusest on möödas kaks ja pool kuud, võime väita, et laps on väga kindlalt paranemas. Tal on küll mõõdukas halvatusest tekitatud puue, ent eriti positiivne asja juures on, et lapse vaimsed võimed on täielikus mahus säilinud. Suuremahulise ajuhaiguse puhul on tavaliselt oht, et suur osa inimese isiksuseomadustest saab oluliselt kannatada," lisas Sander.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.