Anti Liiv: Breiviki diagnoos ei ole rahvahääletuse küsimus

Psühhiaater Anti Liiv peab Norras
massimõrva toime panemises kahtlustava Anders Behring Breiviki hulluks
tembeldamist ennatlikuks, vahendab Delfi.

"Praegu on õhus palju küsimusi, miks sai Norras kaks terroriakti korraldanud Anders Behring Breivikist massimõrvar? Kas ta on skisofreenik, vaimuhaige, küsitakse," kirjutas Liiv Saarte Hääles. "Ütlen kõigepealt, et esmalt tuleb ennekõike teha vahet inimeste isiklike arvamuste ning ülemaailmselt kehtestatud seadustamata mängureeglite vahel."

Liivi sõnul on vaimuhaigusel olemas oma definitsioon. Kõigepealt peab inimene oma tegude tähendusest aru saama ning tal peab olemas olema valikuvabadus ehk otsustamisvõime, kas teha oma tegusid või mitte.

"See, kuidas inimene oma otsust poliitiliselt motiveerib, ongi üks huvitav küsimus," jätkas Liiv. "Ta esitab enda õigustuseks selliseid põhjendusi, mille seletamine teleekraanidel ja ajalehtedes on kuidagi väga ebameeldiv, sest tegemist ei ole õilsa mõrvaga."

Psühhiaatri arvates on küsimus selles, kas üht või teist mõrva on võimalik seletada kangelaslikkuse, isamaa eest ohverdamisega. Breiviki puhul sellist selgitust Liivi hinnangul ei ole ja seetõttu püütaksegi öelda, et tegemist on vaimuhaigega.

"Eesti ühiskonnas on skisofreeniahaigeid vähemalt üks protsent elanikkonnast. Aga selliste asjadega võivad hakkama saada ka psühhopaadid. Aga kui tulemus on jube, tahetakse öelda, et tegemist on hulludega. Diagnoos ei ole rahva-hääletuse küsimus," lisas Liiv.

"Tänapäeval kõiki haigeid inimesi hullumajadesse ei suleta, nad elavad avahoolduses ja kui te arvutate selle ühe protsendi elanikkonnast, saate te 12 000 – 13 000 inimest. Neid inimesi te enne ei märka, kui midagi juhtub."

"Tõenäoliselt oli see norrakas psühhopaat, mitte aga skisofreeniahaige," tõdes Liiv.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.