Tuvastati alkoholisõltuvust soodustav geen

Probleemsete alkoholipruukijate ajulaineid
analüüsinud uurijad on avastanud geeni, mis võib alkoholi patoloogilise
liigtarvitamisega seotud olla. Inimeste ajusid järjestikuste ülesannete
lahendamise ajal skanninud uurijad avastasid mustrid, mis on suurema
sõltuvusriskiga inimeste juures tavalised, vahendas Forte.

Tuli välja, et probleemsete alkoholipruukijate laste ajuaktiivsuse mustrid on samasugused, mis tähendab, et neil on tõenäoliselt sama suur risk kujuneda alkohoolikuteks. Texase biomeditsiiniuuringute instituudi töörühm tegi katseid 1064 USA elanikuga, kelle suguvõsades oli liigjoomist esinenud mitme põlvkonna vältel, vahendab The Daily Mail.

Pärast „ajulaine-kaja“ tuvastamist leidsid nad tugeva seose joomise ja serotoniini-retseptorgeeni HTR7 vahel.

Serotoniin mõjutab meeleolu ja und; enamiku antidepressantide toime rajaneb selle neurotransmitteri reguleerimisel.

Uurijad ütlesid, et on tõenäoline, et mõnedel inimestel on geneetika tõttu suurem tõenäosus alkohoolikuks muutuda. Siiski rõhutasid teadlased seejuures, et avanev pilt on väga komplitseeritud ning et tuvastatud geen ei pruugi olla lõplik süüdlane.

Geneetik Laura Almasy kommenteeris: „On neid, kellele mõte, et sõltuvuskäitumisel võib olla geneetiline komponent, ei meeldi. Siiski teame, et sõltuvusriski kujunemisel on bioloogilisi tegureid, millest mõned on seotud organismis aset leidva alkoholi ainevahetuse iseärasustega.

Mõned sellistest teguritest seonduvad erinevustega inimeste ajudes, mis muudavad nad sõltuvustele vähem või rohkem vastuvõtlikuks, ja me usume, et suurema ja väiksema riskiga inimeste ajulainete mustrites avastatud erinevus peegeldab selle aluseks olevat bioloogilist erinevust, mis teeb mõned inimesed teistest rohkem vastuvõtlikuks.“

Biomeditsiiniuuringute instituudi uudiskirjas juba ilmunud uurimuse tulemused avaldatakse ka ajakirjas American Journal of Medical Genetics.

Dr Almasy lisas, et alkoholismi ja geneetika seoste küsimus on komplitseeritud ning et serotoniiniretseptorile keskendumine ei pruugi sellele lõplikku lahendust tuua.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.