Ilves: e-tervise lahendused parandavad elukvaliteeti

President Toomas Hendrik Ilves ütles
eile Portugalis Euroopa Liidu e-tervise töörühma kolmandat koosolekut
juhatades, et e-tervise lahendused tõstavad inimeste elukvaliteeti, kirjutab Tarbija24.

«Olukorras, kus ainuüksi demograafilistel põhjustel Euroopa Liidu liikmesmaade kulutused tervishoiule lähiaastatel kasvavad, lubab e-tervise lahenduste ulatuslikum ja süsteemsem kasutuselevõtt muuta süsteemi efektiivsemaks, parandada tõhusama ennetustegevuse kaudu inimeste tervist, kasvatada patsientide teadlikkust ning lisaks kõigele ka säästa miljardeid eurosid,» ütles Ilves.

Ilves jätkas, et rasked ajad on alati uuendusi soosinud ning praeguse finants- ja võlakriisi keskel võiksid e-tervise lahenduste ellurakendamise vastu huvi tunda nii maksumaksjad, arstid, kindlustusfirmad kui riigid.

«Kui parem infovahetus koos piiriülese koostööga, näiteks uute ravimite väljatöötamiseks vajava andmeanalüüsiga tähendab parema ravi kõrval ka rahalist võitu, siis tuleb juba ühispoliitika kavandamise alguses kokku leppida, kes selle võidu vilju ehk majandusterminoloogia järgi kasumit nautima hakkavad,» ütles riigipea.

Ilves pani raporti koostajatele südamele, et tegeldaks ka nende huvigruppidega, kes seisavad vastu ravistatistika avalikustamisele, mis võimaldaks tulevikus patsientidel langetada informeeritud otsuseid ja valida eri raviviiside, arstide ja haiglate vahel.

Ilves võttis selle aasta kevadel vastu Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barroso ning asepresident Neelie Kroesi ja volinik John Dalli ettepaneku asuda juhtima Euroopa Liidu e-tervise tulevikku kujundavat kõrgetasemeliste nõuandjate töörühma, mille esimene koosolek toimus maikuus Budapestis ja teine septembrikuus Tallinnas.

15. tegutsemiskuu lõpuks esitab töörühm, kuhu kuuluvad tervishoiueksperdid, patsientide, meditsiini-, ravimi- ja IKT tööstuse esindajad, õiguseksperdid ja poliitikud, Euroopa Komisjonile ettepanekud, kuidas kasutada e-tervise võimalusi turvalisema, patsiendikesksema ja tõhusama tervishoiukorralduseni jõudmiseks, seda ka diagnostika, ennetuse ja ravi alal.

Raportit kavatsetakse esitleda Euroopa Liidu tervishoiuministrite kohtumisel Kopenhaagenis tuleva aasta mais. Eestist osaleb eksperdina töörühmas e-tervise edendaja, perearst Madis Tiik.

Ilves tutvus täna ka Lissabonis 2010. aastal avatud Champalimaud’ keskusega, mille ühes tiiva 15 laboris viiakse läbi teaduslikke uuringuid ning teises tiivas tegutseb haigla.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.