Euroopa Ombudsman Emily O'Reilly pööruds Euroopa Ravimiagentuuri poole murega kliiniliste uuringute andmete läbipaistvuspoliitika muutumise osas. Agentuur plaanib piirata juurdepääsu uuringutele rakendades rangeid konfidentsiaalsusnõudeid. Andmeid saab vaadata vaid agentuuri vahendusel ning neid ei saa salvestada või välja trükkida. Ka andmete kasutamisele rakenduvad olulised piirangud.
"Olime rahul, kui aastal 2012 teatas agentuur uue proaktiivse läbipaistvuspoliitika rakendamisest võimaldades seeläbi avalikkusele juurdepääsu ravimiuuringute andmetele. Nüüd muudab mind murelikuks suundumus, mis on vastuolus EL dokumentide avalikkuse poliitikaga. Euroopa kodanikud, akadeemikud ja uurijad vajavad võimalikult laialdast teavet ravimite kohta, mida nad tarbivad, välja kirjutavad ja analüüsivad,“ ütles O'Reilly.
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.