Raumatoidartriit ja dieet: lõhe võib olla abiks

Reumatoidartriidi jaoks pole olemas spetsiaalset ravidieeti. Sada aastat tagasi arvati, et varjus kasvavad taimed, nagu näiteks tomatid, süvendavad reumatoidartriiti. Tänaseks on sellest seisukohast loobutud.

Siiski on mõningaid meetmeid, millest võib abi olla, kuigi neid ei peeta sama tõhusateks kui ravimeid. Mõned lühiajalised reumatoidartriidi uuringud on näidanud kalaõli (näiteks lõhe) ja omega-3 rasvhapete kasulikku mõju. Reumatoidartriidi sümptomeid võib aidata vähendada ka näiteks karri koostisse kuuluva kurkumiini põletikuvastane toime.

Kõhrepreparaatide kasulikkust pole seni reumatoidartriidi korral tõestatud. Sümptomaatilist valu võib tihti leevendada suu kaudu manustatav atsetaminofeen või käsimüügis olevad lokaalsed ravimid, mis hõõrutakse naha sisse. Viimasel ajal on kliinilistes uuringutes katsetatud reumatoidartriidi vastaseid antibiootikume, eelkõige tetratsükliini sugulasravimit minotsükliini. Esialgsed tulemused on näidanud artriidi sümptomite kerget kuni mõõdukat paranemist. Nii laboratooriumis kui ka inimestel läbi viidud katsed on näidanud, et minotsükliin pärsib olulisi kudede hävimist soodustavaid ensüüme, mida nimetatakse metalloproteinaasideks.

Kommentaar ITK reumatoloog Maria Üpruselt:

Eestis tegeleb reumatoidartriidi diagnoosimise ja raviga reumatoloog. Reumatolooge on keskustes üle Eesti, suurimad keskused on Tartu Ülikooli Kliinikumis, Ida-Tallinna Keskhaiglas, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

Reumatoidartriidi haigetele meil eraldi dieedisoovitusi ei ole, on soovitav hoida kehakaal normis, süüa tasakaalustatud segatoitu. Arutu suurtes kogustes toidulisandite tarbimine ka ei ole tervisele hea. Meie kliimas tasub juurde võtta D-vitamiini (enne võiks vereanalüüsist vaadata kui palju ja kas üldse seda puudu on), võib kasutada oomega3 ja oomega-6 kalaõlisid, noortele naistele on näidustatud  foolhape, vanemaealistele patsientidele kaltsium koos D-vitamiiniga osteoporoosi profülaktikaks.

Artikli täisversioon ilmus 9. juuli Terviseuudistes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.