Toidulisandid ja artroos. Kas aitavad?

Ravijuhised ütlevad, et toidulisandeid pole mõtet kasutada. Millel põhinedes seda väita saab ja kui kasulikud või kasutud need on, arutleb PERHi reumatoloog ja Eesti Reumatoloogia Seltsi esimees Piia Tuvik.

Osteoartroosi (OA) ravijuhiseid on palju. EULAR (European Leaque Against Rheumatism) on koostanud osteoartroosi ravijuhised kolme erineva anatoomilise piirkonna (põlv, puus, labakäsi) kohta. ACR (American College of Rheu­matology) on 2012. aastal välja andnud juhise põlve ja puusaliigese ravi kohta, NICE (National Institute For Health and Care Excellence) OA juhised on uuendatud tänavu ja OARSI (Osteoarthritis Research Society International) omad 2010. aastal. Viimane ühendus ei ole seotud rahvusliku ravikindlustuse süsteemiga ja seetõttu käsitletakse erinevate toidulisandite ravitulemusi põhjalikumalt.

Eesti Reumatoloogia Seltsi OA ravijuhis on avaldatud aastal 2008, loetles Piia Tuvik. “Tahaks öelda, et OA ravi ei ole ainult tablett, vaid kompleksne tegevus, mille tuumaks on eluviisi muutus: liikumine, ülekaalu korrigeerimine, füsioteraapia, abivahendite kasutamine, seejärel valuvaigistid ja muu,” jätkas Tuvik.

 Tema sõnul on ravi eesmärk valu leevendamine ja haigestunud liigese liikuvuse parandamine. Tegemist on liigesestruktuuride kulumishaigusega, millega kaasneb liigesepõletik. “OA ravi ülimaks eesmärgiks on pidurdada  kõhrekahjustust. Toidulisandite (TL) arsenal ongi teoreetiliselt suunatud sinna,” lausus Tuvik. Neid nimetatakse ka aeglaselt toimivateks artroosivastasteks ravimiteks, seetõttu on ravi pikaaegne, et loodetud efekti saavutada (“kõhre taastumine”).

Teadaolevalt on maailmas registreeritud 50 000 toidulisandit, milleks on vitamiinid, mineraalid, kiudained. USAs tarbib neid üle 50% inimestest, peamiselt polüvitamiine. EL on võtnud vastu TLi direktiivi, mille peamine sõnum on, et toidulisand peab olema ohutu.
TL ei ole mõeldud haiguste ärahoidmiseks, ravimiseks või leevendamiseks, toonitas reumatoloog. “Ei ole vaja lasta end eksitada, reklaamis toodud väidetesse tuleb suhtuda kriitiliselt. Toitumine on vaid üks haiguse ravitegur,” kinnitas ta.

Glükoosamiin tuntuim
Kõige enam teadaolev ja enam­uuritud toidulisand OA ravis on glükoosamiin (GA).
Glükoosamiin on looduslik amiinomonosahhariid, mille abil toodetakse liigeses hüaluroonhapet. “GA-l on päris palju efektiivseid tulemusuuringuid (positiivne toime valule ja liigese liikuvusele), paljudes riikides on ta registreeritud teatud doosist alates kui retseptiga väljastatav ravim,” rääkis Tuvik.

2003. ja 2005. aasta ­uuringutest selgus, et kui seda kasutada kolme aasta jooksul, väheneb valu 28% võrra ja liigeste liikuvus paraneb 21% võrra. “Kuid uuringute kokkuvõtted ütlesid juba siis, et uuringute tulemused on väga erinevad, variaablus on 87%, samas on aastate jooksul ravim­uuringutes näidatav toime­efekti suurus pideva langustendentsiga,” lausus Tuvik.

Alates 2006. aastast on tehtud 20 randomiseeritud uuringut. Nende metaanalüüs näitas Tuviku sõnul, et toimeefekti suurus on keskmiselt 0,46. Miinuseks on uuringutulemuste heterogeensus. Kui välistati võimalikud vead ja kriitilised kohad, jäi toimeefektiks vaid 0,15.

Kõhre lagunemist takistava efekti uuringutes on ka vasturääkivad tulemused, jätkas Tuvik. Kaks randomiseeritud kontrollitud uuringut on selle kohta olemas. Glükoosamiini tarvitati uuringutes 1500 mg päevas. Mõjuefekt oli keskmiselt 0,24 (põlv), puusa puhul mõju välja ei tulnud.

Hüdrokloriid ei mõjunud
Glükoosamiin võib esineda kahe erineva soolana: glükoos­amiinsulfaat ja glükoosamiin hüdrokloriid. Teoreetiliselt ei tohiks toimeaine toimel vahet olla, kuid hüdrokloriidi soolaga läbiviidud uuringutes valu leevendav ja liikuvuste parandav toimeefekt liigesele puudub,” sõnas ta.

Kasutusel on ka kondroitiin (KT) – Eestis vähem menukas toidulisand, kuid mujal Euroopas levinud. KT on kahevalentne sahhariin, mis on kõhre oluline struktuurielement. Mingigi efekti saavutamiseks tuleks KTd Tuviku sõnul tarvitada kaks aastat järjest. Meta­­ana­­­lüüs KT läbiviidud uuringute kohta, mis hõlmas 20 uuringut, on samuti väga heterogeense tulemusega, jätkas ta. Uurides efekti kõhre lagunemisele, on leitud, et kahe aasta jooksul liigesepilu väheneb vähem kui mittetarvitajatel.

“Seega mingi mõju GA ja KT regulaarsel pikaajalisel tarvitamisel on,” rääkis Tuvik. Hea on tema sõnul see, et neil toidulisanditel ei ole olulisi kõrvaltoimeid. On leitud, et kui kasutada kondroitiini kombineerituna glükoosamiiniga, on eriti põlveartriidi puhul positiivne mõju. “GAIT (Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trial) uuring andis raviefekti tulemuse 0,15, mis on madal. Uuringut rahastas NIH (Natoinal Institutes of Health) ja selle tulemused on enamiku rahvuslike ravijuhiste aluseks,” lausus Tuvik.

Diatseriini on TL, mis Eestis pole saadaval. Uuringutes on näidatud toimeefekti suurust 0,24 – see on ka Tuviku kinnitusel põhjus, miks TLi pole laiemalt propageeritud. Lisaks esineb küllaltki sageli kõrvaltoimena kõhulahtisus.

Taimset ravi vähe uuritud
Väga levinud OA ravi, mida pole nii intensiivselt uuritud, on ravi taimsete vahenditega. “Mainitud on avokaadot/sojaõli ekstrakti, kibuvitsamarjade pulbrit, saatanaküünt, ingveri, pajukoore ekstrakti, india viirukit,” loetles Tuvik. Avokaado/sojaõli ekstraktid on näiteks Prantsusmaal tunnustatud ravimina. Need stimuleerivad kollageeni tootmist. Doosiks on 30 mg päevas ühe aasta jooksul.

“Toimeefekt valule on võimas, 0,39. Samas jällegi tulemused on heterogeensed. Seetõttu seda enam ravimina ei arvestata,” märkis Tuvik.
Kibuvitsa tuleks võtta 2500 mg kaks korda päevas. Eestis on müügil 500 mg kapslid. Efekt valule on 0,37, seega kõrgem kui glükoosamiinil. “Tulemused on homogeensed. ­Uuringud on tehtud Põhjamaades. Tõsiseid kõrvaltoimeid pole,” märkis Tuvik.

Võimalusi on tema sõnul veel. Olemas on aromaatsed keemilised väävliühendid SAM, MSM – neid lisatakse toidulisanditesse.
Kokkuvõtteks võib öelda, et toidulisanditel on valu vähendav efekt, kuigi see saabub keskmiselt kahe kuu möödudes. Kõhre lagundamist pidurdavat efekti on näidatud, kuid see pole veenev, lisas ta.

Artikkel valmis märtsikuus toimunud taastusravikonverentsi ettekande põhjal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.