E-konsultatsiooni pakub seni vaid üks haigla

Mullu kevadest saavad perearstid kasutada patsientide eriarstile suunamisel e-konsultatsiooni. Tegelikkuses pole perearstidel täna selles aga partnerit, sest kõnealust elektroonilist teenust pakub seni vaid üks enam kui 60 Eesti haiglast

See ainus haigla on Põhja-Eesti Regionaalhaigla, kes ka pilotiseeris e-saatekirja paar aastat varem.

Üks peamisi põhjuseid, miks teised kliinikud pole e-konsultatsiooni üle võtma kiirustanud, on hind. Arvestuslikult maksab haigekassa e-konsultatsiooni eest tervishoiuteenuse osutajale kolm korda vähem kui tavavisiidi eest, kus eriarst patsiendiga silmast-silma kohtub.

Haigekassa tasub e-nõustamise eest hetkel viiel erialal: endokrinoloogia, uroloogia, reumatoloogia, pulmonoloogia ja otorinolarüngoloogial. Plaani kohaselt peaks järgmisest aastast lisanduma pediaatria ja hematoloogia eriala.

Haigekassast öeldi, et kõnealuse e-teenuse peamiseks kitsaskohaks on testperioodi lõppemisest alates vähene e-konsultatsiooni osutamine haiglate poolt. Ta lisab, et Põhja-Eestis, kus on olemas teenust pakkuv eriarstiabi osutaja, on ka perearstide-poolne teenuse kasutus parem.

PERHi pulmonoloog Pille Mukk kasutab e-konsultatsiooni igapäevaselt ja on rahul. Ta näitas tööarvuti ekraanilt süsteemi, kust paari klikiga saab avada perearsti saadetud info patsiendi ja tehtud uuringute kohta. Muki sõnul on see hea
võimalus tõsisema haigusega patsiente kiiremini eriarstile saada.

Haigekassa tasus 2013. aastal alates märtsist e-konsultatsiooni eest 122 korral. Tänavu aasta esimeses pooles tasus haigekassa juba 375 e-konsultatsiooni ning e-visiidi eest kokku 3282 eurot. Haigekassa esindaja sõnul kasutasid e-konsultatsiooni võimalust kõige enam Harju piirkonna perearstid - 92% kõigist konsultatsioonidest. Seitse protsenti konsultatsioonidest tehti Pärnu piirkonna perearstide poolt ning Viru piirkonna perearstide poolt protsent.

Teenuse ebavõrdse hinna küsimus sai üheks komistuskiviks ka perearstide ja kardioloogide vahelistel läbirääkimistel e-konsultatsioonide rakendamiseks - seda hetkel ei tule. Perearstide seltsi juht Diana Ingerainen ütleb, et e-konsultatsiooni lahendus on hästi patsiendikeskne, aga haiglale majanduslikult kahjumlik. Seetõttu on haiglate motivatsioon teenuse rakendamiseks madal. "Üks põhjuseid oli kardioloogidega läbirääkimiste liivajooksmisel rahaline pool. E-teenuse puhul peaks arsti töö praegusest rohkem maksma," räägib Ingerainen. Ta lisab, et kardioloogidega loodavad perearstid siiski läbirääkimisi jätkata.

Läbirääkimised käivad veel neuroloogidega, kelle teenust juba piloteeritakse. Samuti on asjaolud teenuse pakkumiseks kokku lepitud lastearstidega.

Ehkki enamik e-konsultatsiooni aktiivselt kasutavaid perearste on Põhja-Eesti piirkonnas, oleks Ingeraineni sõnul oleks valmidus teenuse kasutamiseks olemas ka Lõuna Eestis. "Kahjuks ei ole kliinikum sellega kaasa tulnud, ja ma arvan, et siin on üheks põhjuseks seesama rahaline komponent," lisab ta.

TÜ Kliinikumi esindaja ütleb, et raviasutus teeb praegu ettevalmistusi, et järgmisel aastal teenuse pakkumisega alustada saaks. Ka Lääne-Tallinna Keskhaiglast öeldi, et ehkki nad hetkel perearstidele e-konsultatsiooni võimalust ei paku, saab see loodetavasti peagi võimalikuks. "Meie majas on sellest palju räägitud ning hetkeseisuga on meie soov ja plaan hakata pakkuma e-konsultatsioone kolmel erialal: uroloogia, endokrinoloogia ja pulmonoloogia. Need on erialad, mille puhul haigekassa väga soovib, et e-konsultatsioone pakutaks," ütleb haigla esindaja. "Kahjuks ei oska veel öelda, millal teenus käivitub, aga töö selle nimel käib," lisab ta.

Viljandi haiglast öeldi, et vähemalt praegu nad e-konsultatsiooni pakkumise võimalust ei näe, peamiselt põhjusel, et puudub piisav tööjõuressurss.

Põhjuste hulgas, miks haiglad e-nõustamisega seni alustanud ei ole, tuuakse haigekassa esindaja sõnul madalale hinnale lisaks välja ka asjaolu, et teenuse pakkumine eeldab muutuseid töökorralduses ja ka tehnilisi arendusi. Näiteks ei luba Eesti Diabeedikeskuse juhi ja arsti Marju Pasti sõnul nende arvutiprogramm e-konsultatsiooni perearstidele pakkuda. "Selle käivitamiseks oleme aga kohtunud nii tarkvara arendajaga kui ka perearstide seltsi juhiga ja loodame, et tehnilised probleemid saavad peagi lahenduse," sõnab Past.

Selle aasta algul tõi ka riigikontroll oma kurjavõitu e-tervise auditi aruandes välja, et e-konsultatsioon on Eestis seni väga vähe kasutust leidnud. Märgitakse, et haigekassa teinud küll head tööd, lisades teenuse "E-konsultatsioon e-tervise vahendusel" raviteenuste nimekirja, kuid pole motiveerinud seda e-teenust aktiivsemalt kasutama. Tervishoiuteenuse osutajate senisest paremale e-tervise lahenduste kasutamisele peaks riigikontrolli hinnangul kaasa aitama plaan siduda teenuse eest maksmine e-tervise kasutamisega.

Erakorralised olukorrad on e-teel välistatud

Regionaalhaigla ja perearstide seltsi koostöös viidi 2011. aasta märtsist kuni 2012. aasta augustini ellu e-konsultatsiooni testprojekt, mis näitas, et kardioloogia erialal piirdus eriarsti vastuvõtule suunamine ainult e-konsultatsiooniga (s.t eriarsti visiiti polnud üldse vaja) 10%-l, uroloogias 16%-l ja pulmonoloogias 4%-l juhtudest.

Perearstide seltsi juht Diana Ingerainen on e-tervise erinevate projektidega seotud olnud viimased kümme aastat ja kinnitab, et e-konsultatsiooni kasu on end praktikas kenasti tõestanud. Värske näitena kirjeldab ta juhtumit sellest sügisest, kus patsiendi tervislik seisund vajas närviarsti hinnangut. "Tegin neuroloogile e-saatekirja, kus kirjeldasin ära patsiendi seisundi ja püstitasin küsimärgiga diagnoosi," kirjeldab ta. Järgnes neuroloogi kiire tagasiside, et arvestades perearstilt saadud infot võtab ta patsiendi ise juba septembri lõpul vastu. Regionaalhaigla e-patsiendi portaalist ise aega valides oleks patsient pidanud ootama vähemalt uue aasta alguseni. "Inimene, kelle puhul on alus kahtlustada neuroloogilist haigust, ei peaks kindlasti olema nii kaua järjekorras," ütleb perearst.

Haigekassaga on kokku lepitud seisundid on, mille puhul e-konsultatsiooni üldse rakendada on võimalik. "Näiteks oleme kindlasti välistanud erakorralised olukorrad ja leppinud kokku, et kõik mis jääb alla kolme tööpäeva ei saa e-nõustamist pidi liikuda," selgitab perearst. E-konsultatsioon on võimalik vaid juhul, kus eriarstilt hinnangu saamiseks on aega vähemalt 7-30 päeva.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.