Emakakaelavähi sõeluuringud vajaks kulutõhususe uuringut 

Vähi ennetustegevuste vajadus ja Eestis läbiviidavad tegevused on kokkuvõtlikult välja toodud Eesti Riiklikus Vähistrateegias aastateks 2007- 2015, mis on osa rahvastiku tervise arengukavast. Haigekassa lähtub ennetustegevuse korraldamisel tõendatud meditsiinilisest efektiivsusest ning naiste rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringud on hetkel rahvusvahelise kogemuse põhjal kaks tõenduspõhist sõeluuringut, mille abil on võimalik vähendada haigestumist ja suremust.

Tervise Arengu Instituudi, erialaliitude ja haigekassa koostöös on valminud "Emakakaelavähi sõeluuringu tegevusjuhend", mis on hetkel toimiva sõeluuringu tegevuse aluseks.

Teadaolevalt on HPV viirus emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite oluline riskitegur.

Vastavalt tegevusjuhendile toimub testimine järgnevalt: kui PAP-testi vastuseks on ASC-US, siis võetakse täiendavalt HPV-viiruse test; kui PAP-testi tulemuseks on HSIL, AGUS, või LSIL alla 40 aasta vanusel naisel, siis tehakse täienduuringuna kolposkoopia. Kui LSIL leitakse alla 40 aasta vanusel naisel, võetakse temalt korduv PAP-test 4-6 kuu möödudes. HPV test on seega vajalik vale-positiivsete analüüsitulemuste välistamiseks.

Vastavalt tänastele juhistele on ka näiteks varasema HPV vastu vaktsineerimise korral siiski jätkuvalt soovitatav emakakaelavähi sõeluuringul osaleda, kuna vaktsineerimine kaitseb vaid teatud viirusetüvede eest.

Üldine põhimõte on, et sõeluuringuteks tuleb kasutada teste ja analüüse, mille efektiivsus suremuse vähendamisel on teadusuuringute raames kindlalt tõestatud. Kõik sõeluuringud kätkevad endas oodatavate tervisekasude kõrval alati ka võimalikke kahjusid ja kõrvalmõjusid (nt vale-positiivsus, üleravimine jne) ning kõiki neid asjaolusid tuleb riiklike skriiningprogrammide juhtimisel ka arvesse võtta.

Lisaks on sõeluuringul kasutatavate metoodikate valikul vajalik hinnata kulutõhusust, mis on otseses seoses uuringute ja testide maksumusega. Papanicolau meetodil tsütoloogilise uuringu hind on 2014. aastal 7,3 eurot. HPV uuringu maksumus on oluliselt kõrgem, tänase tervishoiuteenuste hinnakirja järgi 27,28 eurot.

Hetkel on viiakse skriiningut läbi viieaastase intervalliga, HPV testi puhul vajab täpsustamist optimaalne uuringute intervall. Tuleb silmas pidada ka seda, et isegi kui esmaseks skriiningumeetodiks on kasutusel HPV test, siis ka sel juhul on positiivse tulemuse korral vajalik teostada järgnevalt tsütoloogiline uuring (PAP).

Eelkirjeldatud alusel võime täna ka ilma põhjalike analüüsideta  eeldada, et kasutades emakakaela skriiningus esmaseks uuringuks HPVd, tuleb Eesti tervishoiusüsteemile oluliselt kallim. Samas puudub teadmine, milline oleks selle kallima uuringu mõju sõeluuringu tõhususele.

Teema põhjalikumaks analüüsimiseks on võimalik viia läbi põhjalik tervisetehnoloogiate hindamine, mis võimaldaks tõenduspõhiselt otsustada, kas emakaelavähi mass-skriiningul kasutades PAP testi asemel HPV testi on Eesti konteksti ja võimalusi arvestades potentsiaali suremuse vähendamiseks. Piiratud rahaliste vahendite tingimustes on oluline suunata tervishoiuressurssid tegevusse, millega saavutatakse tänasega võrreldes oluline lisaefekt.

Kuivõrd emakakaela vähki suremus väheneb visalt, on väga oluline jätkata ennetustegevustega ning nende pideva parendamisega. Kindlasti on vajalik ka uuringute teostamise hea kvaliteet ja süsteemne üleriigiline kvaliteedikontroll ning kvaliteetne andmehõive. Haigekassa hinnangul on käesoleval hetkel kõige murettekitavam sõeluuringutega hõlmatuse madal tase juba tänase sihtrühma hulgas.

 Üheks väga oluliseks põhjuseks on siinkohal see, et mõlemat sõeluuringut rahastatakse ravikindlustuse eelarvest ning seega on siiani olnud võimalus uurida vaid ravikindlustatud naisi. 2014. aastal ei kutsuta kindlustuse puudumise tõttu üle 15% naistest emakakaelavähi sõeluuringule. Hinnangulise arvestuse kohaselt jäävad seetõttu vähieelsed seisundid ravimata ca 280  naisel.

Samuti peame väga oluliseks, et võimalikult kiiresti käivituks riiklik vähi sõeluuringuregister, mis loob eeldused sõeluuringu tõhusamaks  korralduseks ning kaugtulemuste täpsemaks hindamiseks.

Loe artiklit "HPV-test tõusmas PAP-testi kõrvale" novembrikuu ajakirjast Meditsiin Fookuses.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.