Üks ämmaemanda kodusünnituse luba on peatselt käes

Alates 1. augustist 2014 on Eesti Vabariigis võimalik naisel, kes on valinud sünnitamise kohaks kodu, saada legaalset ämmaemandusabi kodusünnitusel ja ämmaemandal tekib võimalus taotleda kodusünnituse tegevusluba. Kahjuks on see tõepoolest jäänud seni vaid teoreetiliseks võimaluseks, kirjutab MTÜ Ämmaemanduskeskus ämmaemand Ingrid Kaoküla.

Määruse jõustumise eelsel ajal abistasid kodusünnitajaid peamiselt 3 ämmaemandat: 1 Tallinnas, 2 Tartus. Lisaks veel 2 ämmaemandat Tallinnas ja 1 Tartus üksikutel juhtudel. Kodusünnitust planeeriv pere leidis ämmaemanda kontakti ühiste tuttavate kaudu - või siis ei leidnudki. Määruse-eelsel ajal oli ~50% kodusünnitustest assisteerimata (toimusid pereringis, ilma arsti või ämmaemanda juuresolekuta). See oli üks põhjustest miks kodusünnituse legaliseerimine nii vajalik oli: tagada kodusünnitust planeerivatele peredele legaalne professionaalne abi kodusünnitusel ning sünnitaja tõekspidamistega ning eelistustega arvestamine ja võrdne kohtlemine sõltumata sünnituskoha valikust.

Mulle teadaolevalt alates 1. augustist ämmaemandad planeeritud kodusünnitustel osalenud ei ole. Kui palju kodusünnitusi on toimunud minu teadmata, ei oska öelda. See selgub Sünniregistri kaartide analüüsist suve hakul. Kuna www.synnitoetus.ee lehele kodusünnituste andmete esitamine on vabatahtlik ja viimasel ajal ka üsna lünklik, siis kuni  Sünniregistri andmete avaldamiseni jääb 2014 aastal planeeritult kodus sünnitanute arv teadmata. 2013 aastal sündis planeeritult kodus 37 ja planeerimatult 34 last, 2012 olid need arvud vastavalt 67 ja 19. Prognoosin aastaks 2015 60-80 planeeritud kodusünnitust arvestades seniseid kodusünnituste arve ja sündivuse üldist langust Eestis.

Kodusünnituse tegevusloa taotlemiseks teevad praegu ettevalmistusi 4 ämmaemandat Tallinnas ja 2 Tartus. Kõige kaugemale asjaajamistega olengi jõudnud mina ise: loodud on Kodusünnitus OÜ, esitatud tegevusloa taotluse avaldus koos lisadega Terviseametile, ostetud-tellitud vajalikud seadmed, instrumendid, vahendid ja aparatuur, allkirjastatud leping E-Tervise SA-ga ja OID-taotlus ning Andmekaitse Inspektsioonis registreeritud delikaatsete isikuandmete töötlemine. Kohe kui laheneb tarkvara kasutamise küsimus, saan tegevust alustada. Kõik muu vajalik on olemas.

Kodusünnituse teenuse pakkumise võimalus on käivitamiseks valmis ka Ida-Tallinna Keskhaiglas, kus mulle teada olevalt on 3-4 ämmaemandat lähiajal oma tegevusloa avaldusi Terviseametile esitamas. Seni on ITK-s kodusünnituse võimaluse kohta küll küsitud, aga teenuse kõrge hinna tõttu siiski loobutud. Samuti on plaanis Tartus hakata kodusünnitusabi pakkuma koostöös Kliinikumi sünnitusosakonnaga. LTKH Pelgulinna sünnitusosakond ja teised Eesti sünnitusosakonnad ei plaani lähiajal kodusünnituse teenust vahendada.

Kodusünnituse määrus (§ 5.(1)) näeb ette, et kodusünnitusabi võib osutada ämmaemand, kellel on dokumentaalselt tõendatud sünnitusabi praktilise töö kogemus sünnitusabi osutaja juures vähemalt 150 sünnituse vastuvõtmisena viimase viie aasta jooksul või sellele vastav kutsekvalifikatsiooni tase ja läbitud vastsündinu elustamise koolitus igal aastal ning täiskasvanu elustamise koolitus vähemalt üks kord iga kahe aasta tagant.

Mulle teadaolevalt on teistel ämmaemandatel tegevusloa taotluse avalduse esitamine viibinud just piisava mahuga ja sobivate elustamiskoolituste puudumise tõttu. Nüüdseks need koolitused leitud ja läbitud, nii, et lähiajal võib oodata veel õige mitut avaldust Terviseametile. Loodan, et aastast 2015 kokkuvõtteid tehes saame rääkida juba täpsemalt planeeritud kodusünnituste arvust, tulemist ja võrrelda meie kodusünnituste kvaliteedinäitajaid teiste arenenud riikide tulemustega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.