Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Ministeeriumil tuleb luua teadustegevuseks soodne keskkond
Jaanuaris valminud Eesti tervisesüsteemi teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegias öeldakse, et strateegia põhimõtete rakendamiseks tuleb sotsiaalministeeriumil luua soodne keskkond ja seda hoida.
Asper Biotechi labori
Foto: Raul Mee
Sotsiaalministeeriumist selgitati, et selle aasta jooksul toimub strateegia integreerimine Rahvastiku Tervise Arengukavasse, strateegiale rakendusplaani koostamine, konkreetsete tegevuste planeerimine ja eelarvestamine. Käesolevaks momendiks on strateegia raames alanud personaalmeditsiini pilootprojekti ettevalmistamine, ettevalmistustööd lõpevad augusti lõpuks, siis selguvad edasised sammud ja täpsustub ka ajakava.
Sotsiaalministeeriumi koostatud Eesti tervisesüsteemi teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegias aastateks 2015-2020 tuuakse välja tulevikuvisioon, mille kohaselt on teadust ja innovatsiooni edaspidi kõigi tervisesüsteemi osaliste igapäevatöö pärisosa.
TÜ arstiteaduskonnal on plaanis hakata senisest enam tähelepanu pöörama struktureeritud teadusõppele. Juba uuest õppeaastast tahetakse lisada
põhiõppesse kohustuslikud teadust käsitlevad ained ning hakata huvilistele pakkuma nn teadus-track’i.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.