Liis Toome Tallinna Lastehaiglast koordineerib sünnieelseid konsiiliume

Liis Toome
Liis Toome

Rasedate skriininguga hõlmatuse suurenemise, aparatuuri täiustumise ja paranenud väljaõppe ning kogemuste tulemusel diagnoositakse tänapäeval enamus loote väärarendeid sünnieelselt ja sageli juba raseduse varases etapis. Näiteks dr Neupokojeva analüüsist 2014. aastal selgus, et Tallinna Lastehaiglas uuringutel ja ravil viibinud neeruväärarenditega vastsündinutest ja imikutest oli patoloogia diagnoositud sünnieelselt ligikaudu 80%l juhtudest. Dr Liis Toome Tallinna Lastehaiglast koordineerib sünnieelseid konsiiliume koostöös Ida-Tallinna Keskhaigla naiste- ja lastearstidega.

Eesti Naistearstide Seltsi välja töötatud raseduse jälgimise juhendi alusel toimub II trimestri ultraheliskriining 19.?21. rasedusnädalal ning selle eesmärgiks on loote väärarendite avastamine.


Ultraheliskriiningut võivad Eestis teostada nii naistearstid, radioloogid kui ka ämmaemandad ja uuringut pakutakse kõigile rasedatele. Eesti Meditsiinilise Sünniregistri andmetel teostati 2013. aastal ultraheliuuring enne 21. rasedusnädalat 97%l rasedatest. Seega jääb uuring naise tõekspidamiste tõttu vm põhjustel tegemata väga väikesel osal rasedatest. Kümme aastat tagasi oli vastav näitaja 90% ja 20 aastat tagasi kõigest 34%.

Seega enne 22+0 rasedusnädalat diagnoositud väärarendi korral, mil Eestis on lubatud raseduse katkestamine, seisab eelnevate aastakümnetega võrreldes tänapäeval enam naisi ja peresid raske valiku ees: kuidas otsustada? Kuid ka raseduse hilisematel nädalatel diagnoositud väärarendi korral kerkib palju küsimusi ja hirme: mis saab minu lapsest?

Paranenud on ka väärarendite sünnijärgne kirurgiline ja intensiivravi ning sellest johtuvalt prognoos lapse hilisemaks terviseks ja arenguks. Nii tunnevad naistearstid koostöö vajadust lastekirurgide ja lastearstidega vanemate nõustamisel. Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) naistearstid pöördusid lastehaigla poole üleskutsega sünnieelsete konsiiliumite alustamiseks, et paremini nõustada lapsevanemaid, kuid samuti parimaks ema-lapse jälgimis- ja raviplaani, sh sünnitusplaani, koostamiseks. ITK on Põhja-Eestis regionaalse vastutusalaga keskhaigla ning nii jõuavad nende juurde kordusuuringule ka maakondades elavad rasedad, kelle lootel on diagnoositud väärarend.

Esimesed töökoosolekud logistika aruteluks ja haigusjuhtude analüüsiks on toimunud. Kokkuleppena saavad kord kuus toimuvad sünnieelsed konsiiliumid toimuma Tallinna Lastehaiglas, kuid kiireloomulistel juhtudel, kui perel on vähe aega, otsustamaks raseduse jätkamise osas, keskhaigla naistekliinikus korduva ultraheliuuringu juures.

Loodetavasti muutub plaanitu meie igapäevase töö osaks. Need veel sündimata lapsed on ju lastehaigla tulevasteks patsientideks, mõned neist täiskasvanueani. Positiivsust süstib arstide hea valmidus koostööks. ITKi poolt osalevad naistearstidest perinataalkeskuse juhataja Ferenc Szirko, sünnituseelse  osakonna juhataja Tiina Angerjas, ultraheli spetsialist Konstantin Ridnõi ning lastearstid Pille Andresson ja Annika Tiit.

Lastehaigla poolt on nõusoleku andnud Orm Porosaar lastekirurgia  ja -uroloogia esindajana, Ann Paal loote seljaajusonga ja vesipäisuse korral, Mari-Liis Ilmoja intensiivravi küsimustes, Maila Raidmäe loote südamerikete ja Ülle Toots ning Ilona Neupokojeva neerupatoloogia korral.

Et enamus väärarendiga lastest on jälgimisel lastehaigla riskivastündinute keskuses, siis lastearstina osaleb ja püüab koostööd koordineerida allakirjutanu. Konsiiliumitele on vajalik kaasata veel mitmeid lastehaigla ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla spetsialiste, sest väärearendite ampluaa hõlmab kõiki elundsüsteeme. Koostööks on valmis ka Kairit Joost Tartu Ülikooli Kliinikumi Tallinna geneetikakeskusest.

Meie ühine eesmärk on pühenduda peredele ja sündimata lastele. Arstlik konsiilium peab vastama perede küsimustele ja andma neile kindlustunde osutatava ravi osas. Kui Eestis aga jäävad meil käed lühikeseks, siis ühise otsusena saame Eesti Haigekassa toel suunata loote või sündiva lapse ravile väljaspoole Eestit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.