Rahanappus sundis ITK hooldushaigla vanadekoduks

ITK hooldusravikliinik
ITK hooldusravikliinik

Kuna aasta teises pooles ei jagu Ida-Tallinna keskhaiglal (ITK) raha hooldusabi pakkumiseks, on haigla otsustanud osa voodikohti võtta kasutusele n-ö vanadekoduna.

«Korrektne on nimetada seda tasulise hoolduse teenuseks. Ei ole mõistlik jätta voodeid tühjalt seisma, kui on olemas nii nõudlus selle teenuse järele kui ka võimalus,» rääkis ITK hooldusravikliiniku direktor Eve Karmo Postimees Tervisele.

Tasulise hoolduse teenus maksab praegu 24 eurot ööpäevas, mis katab napilt n-ö hotellikulud (soe tuba, puhas pesu, korralik toit). «Hooldekodust erinevalt on meil hooldust vajavate klientide jaoks vajadusel nii õendus- kui ka arstiabi väljakutsenupu kaugusel,» rääkis ta.

Karmo sõnul on teenus mõeldud eelkõige nendele inimestele, kes on pärast aktiivravi oma õendusabiprobleemidele lahenduse leidnud, kuid kes kodus vajaksid pidevat järelevalvet ja juhendamist. «Kuna tegemist ei ole siiski hooldekoduga, kus inimene võib viibida aastaid, on omastel sel perioodil võimalus läbi mõelda ja korraldada inimese edaspidine toimetulek kas hooldekodus või mõnel muul perele sobival viisil,» rääkis hooldushaigla juht.

Otsus hakata pakkuma n-ö vanadekodu teenust tuli haiglal teha selleks, et püsida haigekassa poolt neile ette antud rahalises mahus. Alternatiiviks oleks olnud 25 õendusabi voodikoha tühjaks jätmine.

Karmo lisas, et teise poolaasta leping on alati olnud veidi väiksem kui esimesel poolaastal. «Probleem on selles, et meie tegelik juhu maksumus on oluliselt kõrgem kui haigekassa lepingus ette nähtud,» selgitas hooldushaigla juht probleemi tagamaid.

Lepingujärgse juhu maksumuse saavutamiseks peaks haigla pikaajalist statsionaarset õendusabi vajavad patsiendid, kelle ravimiseks haigekassa kunagi pikenduse andmisest keeldunud ei ole ja tõenäoliselt ka kunagi ei keeldu, saatma n-ö ringlema erinevate samalaadset teenust pakkuvate haiglate vahel.

«Meie seda õigeks ei pea. See ei aita kokku hoida statsionaarseks õendusabiks mõeldud raha, tekitab aga patsiendile täiendavaid kannatusi,» oli ta veendunud.

Novembri alguses toimunud konverentsil rääkis Karmo, et mõnes Eesti haiglas just nii käitutaksegi ehk inimene on haiglas nii kaua, kui keskmine haigekassa juht seda lubab. «Patsientide ringlemine ühest haiglast teise on üks hullemaid asju, sest haigel endal pole sõnaõigust, samas omaksed kodus teda hooldada ei saa,» rääkis ta.

Karmo kinnitas, et ITKs püütakse kinni pidada reeglist, et ei kirjutata välja haiget, kes on sondiga toitmisel, lamatistega või praktiliselt koomas. «Iga kord see ei õnnestu, sest osa omakseid on harjunud juba haige veeretamisega ühest kohast teise,» tõdes ta.

Haigekassa partnerihalduse osakonna juhataja Maivi Parve sõnul lähtutakse lepingute planeerimisel haigekassa tervishoiuteenuste eelarve võimalustest, Eesti ja maakondlikust nõudlusest ning raviasutuste varasemast teenuse kasutusest. Vastavalt haigekassaga sõlmitud lepingule peab haigla planeerima kokkulepitud ravijuhtude arvu ja raha kasutamise poolaastate lõikes nii, et oleks tagatud teenuste osutamine kogu lepingu kehtivuse ajal, haigekassa nõukogu kinnitatud ravijärjekorra maksimumpikkuse jooksul.

«Seega, lepingutingimuste korrektsel järgmisel ei tohiks tekkida olukorda, kus teisel poolaastal raviasutus enam teenust osutada ei saa,» ütles Parv.

Haigekassa tasub haiglale õendusabi teenuse eest kuni 60 päeva ulatuses. Keskmiselt viibitakse hooldushaiglas ravil 30 päeva.

«Kuid kui patsiendi seisund vajab pikemat haiglaravi, on võimalik teenuseosutajal küsida haigekassalt ravi jätkamiseks ravipikendust,» rääkis ametnik.

Parv kinnitas, et tavapärasest pikema ravivajaduse korral ei pea patsienti suunama teise raviasutusse: «Ravi esmalt suunatud asutuses saab osutada kuni patsiendi statsionaaris viibimise vajaduse lõpuni.»

Edasi loe portaalist Postimees Tervis

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.