Õdede teaduskonverents keskendub õdede töökoormusele

Eesti Õdede Liit ja Tartu Ülikooli õendusteaduse osakond arutavad reedel, 20. novembril korraldataval konverentsil „Kvaliteetne õendusabi – võimatu või võimalik?“ õdede töökoormuse probleeme ning õendusjuhtide rolli tervishoiuasutuste juhtimisel ning organisatsioonikultuuri kujundamisel.

„Uuringud kinnitavad, et õdede motivatsiooni ja töökoormuse ning patsientide tervisenäitajate vahel on tugev side. Eesti õdede töökoormus on suurem kui naaberriikides – meil on 1000 elaniku kohta 6,9  õde, Soomes on vastav arv 14,1 ja Saksamaal 13,9,“ ütles Õdede Liidu president Ester Öpik.  

Õdede töömotivatsioonist annab oma doktoritöö põhjal ülevaate Põhja-Eesti Regionaalhaigla õendusjuht Kristi Toode. Õdede töökoormusest Eesti piirkondlike ja keskhaiglate intensiivraviosakondades teeb ettekande Egeli Keldo, õdedel esinevate luu- ja lihaskonna valude seostest psühhosotsiaalsete teguritega tööl teeb ettekande Tartu Ülikooli Kliinikumi õde Kätlin Lünekund. Kati Adamson räägib õdede kogemusest teistesse riikidesse tööle suundumisega. 

„Motivatsiooni mõjutab lisaks töökoormusele ka töökorraldus ning õdede potentsiaali otstarbekas kasutamine. Tänased õed suudavad panna õendusdiagnoose ja teha iseseisvaid vastuvõtte panustades efektiivselt patsiendi toimetulekusse. Praegu on õed paljudes tervishoiuasutustes hõivatud toetavate ülesannetega, milleks ei pea olema õe ettevalmistust,“ ütles Ester Öpik. 

 „Tartu Ülikooli õendusteaduse magistriõppe on tänaseks lõpetanud 76 õde ja 4 ämmaemandat, nad on konkurentsivõimelised ning 80% nendest on leidnud kraadile ning omandatud kitsamale erialale vastava töö tervishoiuasutustes ning kõrgkoolides,“ ütles Tartu Ülikooli õendusteaduse osakonna juhataja Ere Uibu. „Samas on õendusteaduse magistrikraadiga õdesid vajalik koolitada ja rakendada veelgi enam, et paremini korraldada patsientidele nüüdisaegset õendusabi, kindlustada õppe kõrge kvaliteet tervishoiukõrgkoolides ning rääkida kaasa tervishoiu arengus,“ ütles Ere Uibu.

Ere Uibu tõi näiteks Soome, kus magistrikraadiga õdesid on täna üle 4000 ehk 6 protsenti kõigist töötavatest õdedest, Eestis on vastav protsent alla ühe. Esimesed doktorikraadiga Eesti õed on kraadi kaitsnud samuti Soome ülikoolides.

Konverentsil arutab õendusküsimusi kokku üle 300 osaleja: õendusjuhid, õenduspedagoogid, praktiseerivad õed ja ämmaemandad. 

Tartu Ülikooli õendusteaduse osakonna magistriõppes õpib praegu 69 üliõpilast, neist 40 õendusjuhtimise ning 29 õenduspedagoogika erialal.  

Eesti Õdede Liit on suurim õdesid ühendav organisatsioon, kuhu kuulub üle 4300 õe ja õendustöötaja. Kokku on Eestis õendustöötajaid ligi 10 000.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.