Kristel Kivisild: välisriigist tulnud arstile peab ka aega andma

Valga Haigla ravijuht Kristel Kivisild rõhutab intervjuus, et keele omandamiseks peab välisriigist tulnule ka aega andma.
Valga Haigla ravijuht Kristel Kivisild rõhutab intervjuus, et keele...

Novembri algul toimunud arstide liidu eetikakonverentsil „Keel kui kutseoskus“ ütles keeleinspektsiooni juht Ilmar Tomusk, et ühe Ukrainast pärit arsti keeleoskus on toonud Valga Haiglale kaasa inspektsiooni menetluse.

Teisalt rõhutas Tomusk toona, et üle 90% arstidest, kellele keeleinspektsioon on teinud puuduliku keeleoskuse tõttu märkuse või ettekirjutuse, on Tartu Ülikoolis arstihariduse saanud venekeelsed arstid. Vähem on neid, kes on Venemaalt, Moldovast, Ukrainast. 

Valga Haigla ravijuht Kristel Kivisild rõhutab intervjuus, et keele omandamiseks peab välisriigist tulnule ka aega andma.

Kui palju Ukrainast päris arste Valga Haiglas töötab?

Valga haiglas töötab üks Ukrainast pärit arst.

Kui Ukrainast tulnud arst tööle võeti, siis tulid nad üldarstideks või muu arstliku ameti peale?

Ukrainast pärit arst tuli meile tööle üldarstiks. Tema tööülesandeks on kirurgia osakonna juhataja assisteerimine ning kõik tema poolt teostatud toimingud on superviseeritud.

Kas see, et nende eesti keele oskus võib probleemiks muutuda, tuli nende värbamisel ka jutuks? Pani see Teid ette muretsema, et võib tulla pahandusi sel teemal?

Mõnevõrra on selline lähtumine ühe üksikjuhtumi põhjal kummaline, kuivõrd tegemist on ühe ja väga hea spetsialistiga, kes alustas eesti keele õpinguid juba koduriigis ja võtab praegu eratunde. Samuti on ta end registreerinud ja osaleb eesti keele õppes interneti vahendusel portaalis Keeleklikk. Me saame selle juhtumi põhjal rääkida spetsialisti parimatest püüdlustest omandada võimalikult kiiremini siinne riigikeel.

Kuidas need arstid reaalselt hakkama saavad eesti keelega? Töötavad nad koos eestikeelsete arstidega?

Meie ukrainlasest arst töötab ja suhtleb igapäevaselt eesti keelt kõnelevate arstidega. Suhtumine on heasoovlik ja tänu sellele edeneb ka keele omandamine kiiremini. Töökorralduslikult see arst iseseisvalt patsientide vastuvõttu ega kirurgilisi protseduure ei tee. Iseenesest mõista anname me talle üleminekuaja. Vajadusel on  meil aga võimalik ka tõlke organiseerimine.

Milline Teie isiklik hinnang on, kas Eestis on arstidele mõeldud keelenõuded liiga karmid või pigem ei?

Keele omandamiseks peab välisriigist tulnule ka aega andma. Tegu on spetsialistiga, kes juba enne Eestisse tööleasumist alustas keeleõpinguid ning jätkab neid, on positiivselt häälestunud. Me ei saa seda olukorda vaadelda siin selliselt nagu ei sooviks spetsialist kohalikku keelt omandada, vaid vastupidi, ta teeb seda innuga ja me oleme veendunud, et üsna peagi näeme positiivseid tulemusi. 

Kas Valga Haiglal on tulnud viimastel aastatel ka tõlketeenust osta, et saada patsiendi ja arsti vahel suhtlemine selgeks?

Meil on piisavalt erinevaid keeleoskajaid haiglas, oleme ju piiriäärne haigla ja siin külastab meid lisaks eesti keelt kõnelevatele patsientidele ka nii läti kui vene emakeelega patsiente. Lisaks mõnevõrra ka välisturiste, kellega suhtleme suuremas osas inglise või soome keeles.  

Tänu erinevaid keeli valdavale personalile ei ole meil seni olnud vajadust tõlketeenuseid osta. Püüame kõigi puhul kohandada patsientide jaoks sobivaimad suhtlustingimused.

Piiriäärse haiglana on normaalne, et oleme multikultuurne ja –keeleline keskkond ja seda just patsientide parema teenindamise nimel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.