Globaalne ravimitööstus – triljoniäri

Ravimid.
Ravimid.

Ravimitööstus on üks maailma suuremaid tööstusharusid, mis on pikalt kasvanud globaalsest majandusest kiiremini.

LHV fondijuht ja privaatpanganduse portfellihaldur Mikk Taras annab LHV finantsportaalis ülevaate, millist investeerimisvõimalust pakuvad suured ravimi­tootjad, kes on tänu läbimurretele teaduses toonud viimastel aastatel turule rekordilise arvu uusi ravimeid.

Rahvastiku vananemine kasvatab nõudlust

Viimastel kümnenditel on lääneriikides oodatav eluiga iga möödunud viie aasta kohta tõusnud aasta võrra. Kui Ameerika Ühendriikides oli 1920. aastatel keskmine oodatav eluiga 54 aastat ja 1960. aastatel 70 aastat, siis tänaseks on see tõusnud 80 eluaasta lähedale. Eakate osakaalu suurenemist ühiskonnas prognoositakse kõikjal heaoluriikides. Kui maailma rahvaarv peaks järgneva kümnendi jooksul kasvama miljardi võrra – seitsmelt miljardilt kaheksale –, siis poole sellest kasvust moodustab üle 50-aastaste arvu suurenemine.

On selge, et kulutused ravimitele kas­vavad käsikäes inimese vanusega. Seega tähendab rahvastiku vananemine ka nõudluse kasvu ravimitele ning teistele tervishoiuteenustele. USA-s kulutavad viie- ja kuuekümnendates eluaastates elanikud ravimitele keskmiselt 1000 dol­larit aastas, seitsme- ja kaheksakümnen­dates eluaastates aga tõusevad kulutused ravimitele vahemikku 1500–2000 dollarit aastas.

Uute ravimite hüppeline kasv

Uute ravimite arv kasvas hüppeliselt möödunud aastal, kui Ameerika Ühend­riikide toidu- ja ravimiametilt sai heakskiidu 50 uut ravimit. Tegu on ravimitööstuse jaoks parima aastaga pärast 1996. aastat, kui USA ravimiamet kiitis heaks rekordarvu ravimeid. Deutsche Banki analüütikute hinnangul peaks ka sellel aastal heakskiidu saama mitukümmend olulise tulupotentsiaali­ga ravimit, mis peaks tooma lähiaastatel ravimifirmadele 33 miljardit dollarit tulu aastas.

Uute ravimite puhul on kasvav osakaal bioloogilistel ravimitel, mille väljaarenda­mine ja lõpphind on väga kallis. Keskmi­selt on viimase kümnendiga näiteks uute bioloogiliste vähiravimite hinnad kasva­nud viie- kuni kümnekordselt, makstes täna ühe ravikuuri kohta üle 100 000 dol­lari. Teoorias peaksid bioloogiliste ravi­mite hinnad pärast patentide aegumist allapoole tulema, kuid kuna need ravimid valmivad keerukate biotehnoloogiliste meetoditega, on geneeriliste ravimite tootjatel neid väga raske kopeerida isegi pärast patentide aegumist. Siiani on USA-s heakskiidu saanud ainult üks bio­loogiline koopiaravim, mistõttu on ena­mikul bioloogiliste ravimite tootjatel säi­linud võime ravimeid kõrgelt hinnastada ka pärast patentide aegumist.

Paratamatu valik tervishoiukulutustega võitlemisel

Ravimifirmade kõrge kasumlikkus teeb sektori haavatavaks valitsuse regulatsioo­nide poolt. Ajal, mil tervishoiukulutuste osakaal majanduses aina kasvab ja valitsused üritavad tasakaalustada puudujäägis eelarveid, võivad poliitikud sekkuda ravimite hinnastamisse senisest jõulisemalt. Suurematest turgudest on uute regulatsioonide suhtes kõige haavatavam USA, kus siiani on regulaa­torid sekkunud ravimite hinnastamisse väga vähe.

Majanduslikult on ravimitööstused ilmselt üks kõige kuluefektiivsem viis rii­gi tervishoiukulutusi kontrolli all hoida. Ravimid aitavad pikendada inimeste elu­iga ja töövõimet, mis omakorda vähendab riigi koormat rahvastiku vananemisega võitlemisel. Väga lihtsustatult võime mõelda, kui palju on võimalik töö pro­duktiivsust parandada tänu lihtsale pea­valuravimile, mille puhul on võit paarieu­rosest kulutusest kindlasti kordades suurem.

Loe täismahus LHV finantsportaalist.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.