Apteekri abi võib olla määrav suitsetamisest loobumisel

Tervise Arengu Instituudi tubakavaldkonna ekspert Tiiu Härmi (vasakul).
Tervise Arengu Instituudi tubakavaldkonna ekspert Tiiu Härmi (vasakul).

Rahvusvaheline haiguste klassifikatsioon (RHK-10) määratleb tubaka regulaarset tarvitamist kui sõltuvushaigust.

Tubaka tarvitamine on riskifaktoriks krooniliste südame-veresoonkonnahaiguste puhul 40% ulatuses, vähkkasvaja puhul 30% ulatuses, sh kopsuvähi osas 90% ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK-tõbi) osas 80% ulatuses juhtudest. Kokku on suitsetamisega seotud üle 25 haiguse. 

Iga suitsetatud sigaret kaotab suitsetaja elust keskmiselt seitse minutit.

Klassikalise sigareti suitsetajate osakaal on Eestis viimastel aastatel langustendentsiga, kuid järjest rohkem on huvi hakatud tundma selle alternatiivsete vormide vastu uskumuses, et need ei ole tervisele nii kahjulikud kui tavasigaret.

Noorte ja alaealiste seas levib vesipiip, peamiselt meeste seas huuletubakas ja e-sigaret. Vesipiibu puhul tekivad terviseprobleemid seoses vingugaasi kordades suuremas koguses organismi sattumisega ja alaealistel suitsetamisharjumuse kujundamisega sotsiaalseks normiks.

Suitsetajate hulk on vähenemas

Kui 10 aastat tagasi oli igapäevasuitsetajaid täiskasvanud rahvastiku seas ligi 33 protsenti, siis nüüdseks on nende osakaal langenud 22 protsendile (täpsemalt suitsetab igapäevaselt 31 protsenti meestest ja 16 protsenti naistest).

Igapäevasuitsetajate lisanduvad juhusuitsetajad, keda on täiskasvanute seas seitse protsenti. Vastavalt rahvastiku tervise arengukavale, tuleb meil saavutada 2020. aastaks igapäevasuitsetajate osakaalu langus 18 protsendile.

Meie värske uuring näitab, et 86 protsenti igapäevasuitsetajatest tahab suitsetamisest loobuda ja 78 protsenti on selleks ka midagi ette võtnud. Kuid 60 protsendil tuleb seda teha korduvalt.

Tubakatarvitamine on õpitud tava ja samuti tuleb tubakast loobumist õppida ning teadlikult ette valmistada. Tubakast loobumiseks või lisainfo saamiseks tubakatarvitamise kohta võib alati pöörduda kas professionaalse nõustaja juurde kabinetti või ka perearsti poole. Kuid väga sageli on just apteeker see, kelle poole suitsetamise mahajätmisel pöördutakse esimesena nõu ja abi saama. Seetõttu on apteekritel oluline roll tubakast loobumise protsessi käivitamisel.

Apteeker pakub esmast tuge

Apteekrite mõistev suhtumine ja silmast-silma kontakt on suitsetajatele vajalikud ning toetavad tema otsust tubakast loobuda. Apteekri selgitused ja suunised on tubakast loobumise oluliseks nurgakiviks. Sestap peaks apteeker küsima kliendilt, kas tal on õnnestunud tubakast vaba olla, kas see on raske olnud, millised olid tagasilöögid. Kindlasti tuleb kiita, kui klient on olnud edukas!

Juhtumid, mil apteeker võiks sekkuda, puudutavad nikotiinplaastrite ja -närimiskummide ostmist. Sageli väidavad suitsetajad, et need ei aita. Seda on nad kuulnud oma tuttavalt, töökaaslaselt või kelleltki teiselt.

Apteekril tuleks suitsetajat juhendada, kuidas nikotiinasendusravi preparaate õigesti valida ja tarvitada, et saada parimad ravitulemused. Ta peaks informeerima, millised on kasutatavad preparaadid, kuidas ja kaua neid tarvitada, kui tugevate nikotiiniplaastrite või -närimiskummidega alustada ja kuidas edasi toimida.

Aja olemasolul võiks apteegis kohapeal läbi viia Fagerströmi testi, mis võtab aega mitte üle viie minuti ja mille alusel saab määrata suitsetajale NAR preparaadi lähte- ja jätkuannused kuni nende tarvitamise lõpetamiseni. Ideaalne oleks, et eri tugevustega NAR preparaadid oleksid käsimüügiletis alati ka saadaval. Näiteks nikotiiniplaastrid 25 mg, 15 mg, 10 mg jne. Õige kasutamistehnika tagab edu!

Kui apteekril endal puudub nõustamisvõimalus, tuleks suunata suitsetajad, kes soovivad loobuda ja on huvitatud nikotiinsõltuvusravist, tubakast loobumise nõustamise kabinetti. Neis nõustavad ja toetavad loobujaid spetsiaalse täiendkoolituse läbinud tervishoiutöötajad – arstid, õed, ämmaemandad jt.

Teenus on pöördujale tasuta ja ei vaja saatekirja, aga soovitav on eelregistreerimine. Koos arutatakse läbi individuaalne suitsetamise lugu, testitakse olulised näitajad (nikotiinisõltuvuse tase, CO kontsentratsioon väljahingatavas õhus), hinnatakse emotsionaalset seisundit ja motivatsiooni taset, koostatakse loobumis- ja raviplaan. Eestis on selliseid kabinette kokku 19.

Nõuandeid suitsetamisest loobujatele ja nõustamiskabinettide kontaktid leiab aadressilt www.tubakainfo.ee.

Lisa kommentaar

  • Tiiu Härm
    Tervise Arengu Instituut
    tubakavaldkonna ekspert ja tubakast loobumise nõustaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.