EIK: patsienti tuleb teavitada riskidest ning saada kirjalik nõusolek

Pilt illustratiivne
Pilt illustratiivne

EIK on seisukohal, et patsienti tuleb enne meditsiinilist sekkumist teavitada riskidest ning saada kirjalik nõusolek.

Lopes de Sousa Fernandes vs Portugal, kohtuotsus 15.12.2015, avaldus nr 56080/13

Asjaolud
Kaebaja abikaasale sooritati 1997. a nasaalne polüüpide eemaldamise operatsioon, mis kulges edukalt. Järgmisel päeval algasid kaebaja abikaasal peavalud ning samas haiglas tuvastati bakteriaalne meningiit. Kaebaja abikaasat kirjutati haiglasse sisse ja välja korduvalt, ta suri 3,5 kuud pärast operatsiooni. Kaebaja arvukad kaebused nii ravijärelevalve organitele kui kohtutele (sh raviarsti süülise tegevuse peale) on lõppenud kellegi vastutust tuvastamata (viimane otsus 2013. a). Kaebaja avaldus EIK-ile oli EIÕK artikli 2 rikkumise tuvastamiseks sisulisest ja menetluslikust aspektist.

EIK-i seisukohad
Mitu eksperti tunnistasid siseriiklikus menetluses, et vastava operatsiooni korral võib bakteriaalne meningiit olla üks võimalik tüsistus. Eksperdid avaldasid samuti teatud kahtlust selles, kas kaebaja abikaasa operatsioonijärgne ravi ikka oli piisavalt kiire. Spekuleerimata kaebaja abikaasa elu päästmise võimalikkuse üle leidis EIK, et eelnevalt tuvastatud asjaolud, sh haigla erinevate üksuste koostöö puudumine, oli piisav alus artikli 2 rikkumise tuvastamiseks sisulisest aspektist.

Kuigi teoreetiliselt tagas Portugali õigussüsteem isikutele võimaluse kaevata meditsiinisüsteemis toimunud rikkumiste peale, siis käesolevas asjas tulenes menetluse kestusest nende õiguskaitsevahendite ebatõhus iseloom. EIK märkis täiendavalt, et lepinguosalisel riigil tuleb tagada, et arstid teavitavad patsiente enne meditsiinilist sekkumist võimalikest riskidest ning saavad nende kirjaliku nõusoleku.

Resolutsioon
 1.  EIÕK artikli 2 rikkumine sisulisest aspektist (häältega 5:2);
 2.  EIÕK artikli 2 rikkumine menetluslikust aspektist;
 3.  Mittevaralise kahju hüvitamiseks määras EIK 39 000 eurot.

Eriarvamus
Käesolev lahend tundub loovat uut õiguskäsitlust, kus EIK-i arvates tuleneb EIÕK artiklist 2 riikidele kohustus tagada meditsiinabi teatud kvaliteedis. EIK-il ei ole õige mikrotasandil asuda juhtima meditsiiniküsimusi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.