Seadus lõpetab süüdlasejahi

Tervishoiutöötajate mittesüülise vastutuse vajalikkusest räägiti mõne aasta eest palju, kuid paraku on uue riigikogu ajal tekkinud neisse aruteludesse paus. Selle aasta algul tõstsid sotsiaalministeeriumi ametnikud teema uuesti lauale.

Praktilisi samme sundis tegema mitte konkreetne juhtum, vaid Euroopa Komisjoni analüüs sel aastal, millega hakatakse seirama patsiendiõiguste kohaldamist. Selle raames tuleb ette näidata ka tervishoiuteenuse osutajate nõuetekohane kutsekindlustus. Ehkki kindlustus on paljudel tervishoiutöötajatel olemas ka praegu, ei pruugi olemasolevad vabatahtlikud kindlustused olla piisava kattega ja vastata kõigile riskidele.

Arstide liit on teinud ettepaneku, et koos uue kindlustussüsteemiga rakenduks ka tüsistuste ja ravivigade ametlik registreerimine, mis võimaldaks mittesoovitud ravitulemuste põhjuseid analüüsida, et neid edaspidi vältida. Praegu taolistest ravitulemustest avalikult ei räägita.Need jäävad avaliku hukkamõistu ja stigmatiseerimise hirmus haiglaseinte vahele, kui just ajakirjandus neid üles ei leia. 

Liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul kannab loodav uus süsteem kolme põhieesmärki. Esiteks hakkab patsient saama kahjuhüvitist senisest kiiremini ja lihtsamini, ilma kohtus käimata.

Teine oluline muutus oleks Rehemaa hinnangul aga see, et arstidel ei oleks otsustamise hirmu. Suhtumine, et arst peab eksimise korral kahjusid hüvitama omast taskust, vangi minema, tegevusõiguseta jääma, võib Rehemaa sõnul viia selleni, et arsti hakkab aheldama hirm. Kui olukord nõuab riskantset otsust, siis ta ei tee seda või hakkab ennast juba n-ö ette kindlustama. “Arstile peab jääma otsustusvabadus ja eksimise hirm ei tohi teda töö tegemisel kammitseda,” rõhutab ta.

Kolmas oluline samm on Rehemaa sõnul see, et raviprotsessi ebasoovitavaid tagajärgi hakataks ametlikult registreerima ja analüüsima. Kokkuvõttes õpitakse juhtunust.

Sotsiaalministeeriumi esindaja sõnul käivad mittesüülise vastutuskindlustuse osas praegu erinevate osapooltega konsultatsioonid. Kindlustuse projekt peaks kooskõlastamiseks valmis saama 2016. aasta esimese poolaasta lõpuks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.