Muutuv haiglamaastik rõhutab perinataalkeskuse vajalikkust

Tallinna Lastehaigla.
Tallinna Lastehaigla.

Tallinna Lastehaigla juht Katrin Luts rõhutab terviseministrile saadetud pöördumises Põhja-Eesti perinataalkeskuse loomise vajalikkust ja soovib läbirääkimiste alustamist.

Haigla juhi pöördumise ajendiks on prognoositav oluline muudatus Tallinna ja Põhja-Eesti sünnitusabis.

Teatavasti on Tallinna keskhaiglates täna kaks naistekliinikut koos sünnitusmajadega, mille funktsioonid ei ole regionaalsuse printsiipi (riskirasedate ja –sünnituste tsentraliseerimine) silmas pidades määratletud. Kolmanda taseme neonatoloogilist abi annab seda vajavatele vastsündinutele SA Tallinna Lastehaigla.

Tallinna suurhaigla moodustamisega jääb sellesse regiooni ainult üks sünnitusmaja. Siit ka lastehaigla soov algatada arutelu Põhja-Eesti perinataalkeskuse visiooni osas.

Perinataalkeskus on oma olemuselt naistekliinik, mille ühes otsas on regionaalse funktsiooniga täiskasvanute haigla ja teises otsas regionaalse funktsiooniga lastehaigla. Regionaalsuse nõue tuleneb kompetentsivajadusest, mida riskirasedate ja –sünnituste tsentraliseerimine eeldab.

Pöördumises lisab Luts, et eesmärk on parima kompetentsi pakkumine vastsündinutele, kelle tulek siia ilma ei ole kulgenud ootuspäraselt. Selline struktuur oleks tänase päeva olukorda arvestades tema hinnangul otstarbekas planeerida Mustmäe meditsiinilinnakusse, kus sellise terviku moodustaksid SA Tallinna Lastehaigla ja SA PERH.

Lastehaigla on ka oma varasemates arengukavades ära toonud perinataalkeskuse vajalikkust. Luts möönab, et kahjuks ei ole siiani selle struktuuri olemus ja vajalikkus leidnud laiemat kõlapinda.

"Vastsündinute näol on tegemist elanikkonna nõrgima kontingendiga. Lisaks on perinataalabi statistilised näitajad olulised kogu riigi tervishoiu taseme hindamisel," toob lastehaigla juht välja.

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.