Insuliinipumpade kasutamine on liiga vähe levinud

Neil, kellel on olemas insuliinipump, on vaja vähem näpu otsast veresuhkrut mõõta, sest pump annab märku, kui suhkur on liiga kõrge või madal.
Neil, kellel on olemas insuliinipump, on vaja vähem näpu otsast veresuhkrut...

Hiljutises uuringus on kindlaks tehtud, et insuliinipumbaravi, mis on seotud parema glükeemilise kontrolliga I tüüpi diabeediga lastel ja noorukitel, kasutavad vähem kui pooled noorukid ning seda isegi mitmetes maailma rikkaimates riikides.

Teadlased võrdlesid patsiente, kes olid registreeritud aastatel 2010 kuni 2012 kolmes pediaatrilise I tüüpi diabeedi registris, millest üks hõlmas Saksamaad ja Austriat, teine Inglismaad ja Walesi ning kolmas USAd. Iga register sisaldas andmeid rohkem kui 10 000 lapse või teismelise kohta, vahendas Medscape.

Inglismaal ja Walesis, kus insuliinipumpa kasutas ainult 14 protsenti registrisse kantud patsientidest, oli kontroll veresuhkru üle märkimisväärselt nõrgem kui Saksamaal ja Austrias või USAs, kus pumpa kasutas vastavalt 41 ja 47 protsenti lastest.

Kasutajaid alla poole noortest

Kõigis kolmes piirkonnas oli pumba kasutamine vähemusrahvuste hulgas vähem tõenäoline: vähemuste hulgas oli pumba kasutajaid 22 protsenti, põhirahvuse hulgas aga 34 protsenti.
Lisaks kasutasid nooremad lapsed vanemate lastega võrreldes pumpa tõenäoliselt vähem, kuid andmed näitavad, et pumbad võivad nooremate laste puhul tõhusad olla.

“Nende andmete selgumisel oli minu jaoks šokeeriv, et pumpa kasutab vähem kui 50% noortest... See on täiesti vastuolus konsensusavaldustega, mis puudutavad lapsi, keda pumbaravi võiks aidata,” ütles Yale’i Ülikooli pediaatriline endokrinoloog Jennifer L. Sherr.

Teel tehispankrease poole

Üldiselt kasutasid vähemusrahvused insuliinipumpa vähem kui valgenahalised patsiendid ja tüdrukuid oli kasutajate seas rohkem kui poisse. Samuti oli pumba kasutamine erinev ka vanuserühmade lõikes.

Kõigis kolmes regioonis kokku oli pumbakasutajate keskmine HbA1c tase 8,0%, mis on märkimisväärselt madalam, kui insuliinisüstide kasutajate vastav näitaja, 8,5% (P< .001).

Sherr märkis, et tulemused on eriti murettekitavad, arvestades asjaolu, et insuliinipumbad on juba aastakümnete vanuse tehnoloogiaga seadmed, mida tänapäeval kasutatakse üha rohkem koos glükoosimonitoridega integreeritud süsteemides, ning kiirelt edasi areneva uurimistöö käigus püütakse praegu välja töötada tarkvara, mille abil need seadmed ühendada, et luua suletud ahelaga automaatne insuliinivarustussüsteem või tehispankreas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.