Noorelt isaks saanuid ohustab keskeas kõrgem suremuse risk

Laps ja isa puhkavad.
Laps ja isa puhkavad.

Hiljuti läbiviidud uuring, mille tulemused avaldati ajakirjas Journal of Epidemiology & Community Health, on näidanud, et mehi, kes saavad isaks enne 25. eluaastat, võib keskeas ohustada kõrgem suremuse risk.

Uuringut juhtinud doktor Elina Einiö Helsinki Ülikoolist märgib koos kolleegidega, et varasemad uuringud on viidanud noorelt isaks saamise seosele nõrgema füüsilise tervisega keskeas, mis põhjustab varasemat suremust võrreldes meestega, kes saavad isaks hiljem.

Siiski ütlevad teadlased, et selle seose usaldusväärsus pole seni selge; sarnaste uuringute väitel on põhjuseks geenid, perekeskkond ja sotsiaal-majanduslikud faktorid, mis esinevad noores eas – tegurid, mis mõjutavad nii suremust kui ka noorelt isaks saamist.
Oma uuringus soovis Einiö koos kolleegidega välja selgitada, kas noorelt isaks saamise ja varase surma riski vahel võib olla põhjuslik seos.

Tulemuste saamiseks analüüsisid teadlased 1950. aasta Soome rahvaloenduse andmeid, mis hõlmasid rohkem kui 30 500 meest, kelle sünniaasta jäi perioodi 1940 kuni 1950.
Hiljemalt 45aastaselt olid kõik mehed isaks saanud, ning kasutades perioodi 1985–2005 suremuse andmeid, kontrolliti nende elulugu alates 45. eluaastast kuni surmani või 54aastaseks saamiseni.

Keskmiselt 26% kõrgem risk surra keskeas

22aastaselt oli isaks saanud ligikaudu 15% meestest. 29% meestest oli isaks saanud vanuses 22–24 aastat, 18% vanuses 25–26 aastat, 19% vanuses 27–29 aastat ning 19% olid isaks saades 30- kuni 44aastased.

Keskmine isaks saamise iga oli teadlaste sõnul 25–26 eluaastat, mistõttu selle vanuserühma mehi kasutati uuringutulemuste võrdlusrühmana.

Kümneaastase uuringuperioodi jooksul suri ligikaudu üks igast 20st isaks saanud mehest.

Neist ligikaudu 21% südame isheemiatõve ja 16% alkoholiga seotud põhjuste tagajärjel.
Võrreldes meestega, kes said isaks vanuses 25–26 eluaastat, ohustas neid, kes olid isaks saanud juba 22aastaselt, 26% kõrgem surma risk keskeas, samal ajal kui meestel, kelle esimene laps sündis siis, kui nad olid 22–24aastased, oli see risk vaid 14% kõrgem.

Meestel, kes said esmakordselt isaks vanuses 30 kuni 44 eluaastat, oli surma risk keskeas 25% madalam, võrreldes meestega, kelle esimene laps sündis siis, kui nad olid 25- või 26aastased.

Need tulemused jäid püsima ka pärast seda, kui arvesse oli võetud erinevaid mõjutegureid, nagu näiteks isade haridust, elupiirkonda, perekonnaseisu ja laste arvu.

Teadlased analüüsisid ka 1124 vendadest isa suremuse riski. Nad leidsid, et võrreldes vendadega, kes olid isaks saanud 25 või 26aastaselt, oli neil, kes olid isaks saanud 22aastaselt, keskeas surma tõenäosus ligikaudu 73% suurem. Neil aga, kes olid isaks saanud 22–24aastaselt, 63% suurem.

Tähelepanekud viitavad põhjuslikule seosele noorelt isaks saamise ja varase surma vahel.

Varajase suremuse põhjuseks võib olla stress

Teadlaste väitel viitavad nende tähelepanekud tõenäolisele põhjuslikule seosele noorelt isaks saamise ja kõrgema surma riski vahel keskeas.

“Seos ei olnud selgitatav vaatluse alla mittekuulunud vendade ühise noorema eaga seotud aspektidega ega teatud täiskasvanuea parameetritega, mis on teadaolevalt seotud nii viljakuse aja kui ka suremusega,” märgivad nad.

Kuigi teadlased ei suuda antud uuringus tehtud tähelepanekute täpseid alusmehhanisme kindlaks määrata, ütles Einiö väljaandele Medical News Today, et selle nähtuse peamiseks põhjuseks võib olla ka niivõrd noores eas isaks saamisega kaasnev suur stressikoorem.

“Teistele uuringutele tuginedes teame me, et paljud rasedused ei olnud planeeritud ning tol ajal otsustasid noored vanemad tihti uue omaette majapidamise luua,” ütles ta.

“On võimalik, et ootamatult osaks langenud isa ja leivateenija kombineeritud roll võis põhjustada märkimisväärse psühholoogilise ja majandusliku surve noorele mehele, kes selleks uueks rolliks valmis ei olnud. Loomulikult ei olnud kõik noorte isade lapsed planeerimatud, paljud aga küll.”

Einiö sõnul on oluline, et mehed, kes saavad noorelt isaks, ei unustaks uudses olukorras ja muude kohustuste kõrval ka enda eest hoolitsemist: “Vaatamata isadusega kaasnevale vastutusele peaksid noored isad, kes elavad koos oma lapsega, leidma aega tervislike eluviiside jaoks, nagu näiteks füüsiline tegevus, et tagada omale tulevikus parem tervis.”

Ühes teises eelmisel kuul avaldatud isadust käsitlevas uuringus leiti, et pärast esimese lapse sündi võtsid mehed kaalus juurde keskmiselt kaks kilo, samal ajal kui samal uuringuperioodil vähenes lastetute meeste kehakaal keskmiselt 0,6 kg.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.