Pereõel on õigus retsepte väljastada

Nõmmel, perearstikeskuses Meditiim OÜ töötav pereõde Irina Tohus on teine retseptiõiguse saanud õde ja selle üle väga rõõmus.
Nõmmel, perearstikeskuses Meditiim OÜ töötav pereõde Irina Tohus on teine...

Märtsist said pereõed seadusega õiguse väljastada teatud ravimiretsepte. Kui selleks ajaks oli terviseameti registrisse kantud vaid kolm sellise õigusega pereõde, siis nüüd tuleb neid pidevalt juurde.

Terviseameti esindaja Iiris Saluri selgitas, et pereõed, kes on läbinud Tartu Ülikooli täienduskeskuses koolituse peavad väljastatud tunnistuse kliinilise farmakoloogia koolituse läbimise kohta esitama terviseameti registrite ja tegevuslubade büroole. Sel juhul kantakse pereõe retseptiõigus tervishoiutöötajate registrisse. "Eile õhtuse seisuga (1. märts - toim.) oli terviseametile oma tunnistuse esitanud ja registrisse kantud kolm pereõde," ütles Saluri.

"Me ei saa koolituse läbinud õdesid kohustada tunnistust edastama, selleks on neil võimalus ja kes soovib, see seda ka teeb," lisas ta.

Kliinilise farmakoloogia koolituse üks korraldajatest professor Ruth Kalda lisas, et kuna selle õiguse saavad anda perearstid, kellega antud õed töötavad, siis võib ka olla, et perearstide poolt pole vastavat õigust veel antud, sest tegelikult ei ole olnud ka seadusandlikku alust siiani. "Usun, et nüüd tõuseb nende õdede arv, kes õiguse saavad," lisas ta.

"Mis puutub koolitusse, siis oleme juba veebruarist teise koolitusega alustanud ja praegu on koolituses ligi 40 pereõde," rääkis Kalda. Nii et kursus on pea kaks korda suurem kui esimesel korral.

Pereõdedele suunatud koolitus "Kliinilise farma­koloogia kursus pereõele" on varem toimunud vaid korra - 2011 oktoobrist 2012 veebruarini. Siis lõpetas koolituse 19 pereõde. Edasi jäi asi katki, sest seaduse muutmise protsess kulges plaanitust visamalt.

Teine koolitus on Kalda sõnul täpselt samasugune nagu esimesel korral, ehk 120 tundi ja lõpeb eksamiga. Veebruaris jäi ka neid õdesid, kes kursusele ei mahtunud. "Teeme uue kursuse kui see lõppeb," ütles Kalda. "Üle kahe kursuse aastas me aga ei jõua teha, sest kursus on pikk ja ka töömahukas," lisas ta.

Üks kolmest esimesest registrisse kantud retseptiõiguse õest oli pereõde Marge Udras, kes töötab perearst Eve Rebase praksises Tõrvas. Ta ütles, et on omal ajal velskriks õppinud, mistõttu oli ka retseptiõigus tal tegelikult aastaid tagasi olemas. Farmakoloogiakursusele soovis ta minna täiesti omal soovil. "Natuke trotsist ka ja endale tõestamiseks, et pole teistest kehvem," põhjendas ta. Ta lisas, et praegune töö on velskriametile sarnane ja pereõed nüüd taas ka rohkem aus sees.

Udrase sõnul oli retseptiõigusele eelnev kursus huvitav ja kätkes palju uut ravimitest ja ravijuhenditest. Küsimusele, et kas on õena esimese ravimiretsepti juba väljastanud vastas ta naerdes, et veel ei ole. "Eile proovisin, aga ei õnnestunud - peame IT-spetsialistiga koos vaatama."

Nõmmel, perearstikeskuses Meditiim OÜ töötav pereõde Irina Tohus on teine retseptiõiguse saanud õde ja selle üle väga rõõmus, ehkki tehniliselt pole tal võimalik ühtegi ravimit veel välja kirjutada. Kursustele läks ta nii, et ei teadnudki, kas keegi veel läheb, läks enda suurest huvist.

"Mulle meeldib õppida. Hind muidugi oli kõrge, aga meie asutuses vaadatakse täiendkoolitusele hästi, minule maksti see kinni," rääkis Tohus, ka endine velsker. "Muidugi oleneb ka sellest, kuidas õe äraolekut korvata. Monopraksises on see raskem, aga meil on suurem arstikeskus."

Ta tõdes, et kroonilisi haigeid on igas nimistus piisavalt palju ja arstile on nende kordusretseptidega tegelemine suur koormus. "Hea on, kui õde saab seda osaliselt endale võtta," jätkas ta.

Kolmas, kes on tervisametis oma täiendkoolituse registreerinud, on Järvamaal Imaveres töötav pereõde Inga Okas. Temalgi on velskri taust, mistõttu retseptide väljakirjutamine pole talle võõras. Küsimusele, miks ta otsustas koolitusele minna, vastas ta: "Selle tingib minu töö. Töötan enamuse ajast üksinda, perearst võtab vastu paar korda nädalas. Oskused on mul olemas, miks ma peaksin seda tööd tegema arsti nime alt."

Vaatamata üksinda töötamisele pole koolitustel käimisega probleeme tekkinud, kuna patsiendid sõidavad neil puhkudel lihtsalt 15 km edasi tema perearsti teise vastuvõtukohta. Pealegi oli retseptiõiguse koolitus paljuski e-õpe, mida sai teha kodus pärast tööd. Okas on väga tegus, töötab ka kooliõena Imavere põhikoolis ja lisaks teeb koduõendust. "Maal tuleb teha kõike," sõnas ta.

Märtsi viimaseks nädalaks oli terviseameti registrisse kantud juba 14 retseptiõigusega õde.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.