Diabeetik leiab kvaliteetsema elu ka apteegi käsimüügist

Lisaks diabeetiku igapäevastele ravimitele, mis on kõige olulisemad, vajavad nad juurde mitmeid lisasoovitusi ja -tooteid, mis nende kvaliteetsemalt elatud eluiga pikendaks.

Diabeet ehk suhkrutõbi on energiaainevahetusehäire, mis on tingitud kõhunäärme vähesest insuliinitootmisest või insuliini toime nõrgenemisest ja insuliini eritumise puudulikkusest. Eristatakese I tüüpi e. insuliinsõltuvat ja II tüüpi e. insuliinsõltumatut diabeeti. Diabeetikute arv maailmas suureneb kiiresti ning enamik neist on II tüübi diabeetikud. Seda seostatakse elanikkonna vananemisega ja eluviisi muutustega. Lisaks rohtudele vajavad diabeetikud ka nõuandeid ja soovitusi käsimüügiravimite osas, et enda elu kvaliteetsemalt elada.

Vitamiinid ja mineraalained

Vitamiinid ja mineraalained on asendamatud toidukomponendid ning hädavajalikud organismi normaalseks elutegevuseks. Vitamiine saame põhiliselt toiduga. Organismis suudab sünteesida ainult üksikuid vitamiine, kuid selleks on vajalikud sobivad lähteühendite ja välistingimuste koosmõju. Mineraalaineid saame lisaks toidule ka vee ja ümbritseva õhuga.

Toidulisaneid aitavad tagada vajalike vitamiinide ja mineraalainete varud organismis, kuid kindlasti ei asenda nad tasakaalustatud ja mitmekülgset toitumist, mille kaudu organism kõige paremini vajalikud ained omastab.

Vitamiinipreparaate on väga erinevaid, eriti just selles aspektist, mis puudutab koostist. Eriti tuleb jälgida, mis magusaine on tablettidesse juurde lisatud. On ka toidulisandeid, mis on suhkruvabad. Kindlasti tasuks jälgida ka erinevaid abiaineid ning maitse- ja värvaineid, sest need võivad põhjustada allergilisi reaktsioone.

Koostised on väga erinevad - on nö klassikalised vitamiinikompleksid ning on neid, kus lisaks L-karnitiin, mis aitab kaasa normaalse kehakaalu saavutamisele ja hoidmisele. Mõnes diabeetikule mõeldud toidulisandis on olemas ka goji-viljade ekstrakt, mis on väga tugev antioksüdant. Lisaks nendel on juba tuttavamad:

- kaneel - maitsetaim, mis aitab säilitada normaalset veresuhkru taset.

- mooruspuulehtede ekstrakt - sisaldab bioloogiliselt aktiivset looduslikku ainet, mida nimetatakse DNJ (1-deoxynojirimycin). Uuringutega on kindlaks tehtud, et DNJ pärsib seedetraktis suhkru ja muude süsivesikute muutumist glükoosiks. See tähendab, et söömise järel satub verre palju väiksem kogus glükoosi.

- kroom - aitab kergendada suhkru liikumist verest rakkudesse ja aitab tugevdada insuliini toimet.

- alfa-lipoehape - tugev antioksüdant ning aitab kaasa suhkrute lõhustamisel.

Oluliselt jääb diabeetikutel puudu järgnevatest vitamiinidest ja mineraalainetest:

- B1-vitamiin - leidub seda hirsis, rukkis, kaerahelvestes, kartulis, pähklites, päevalilleseemnetes, piimas, kalas ja väherasvases lihas. Vitamiin B1 on vajalik lihaste ja südame normaalseks tööks, samuti on teda vaja seedimiseks vajaliku maosoolhappe sünteesiks. B1-vitamiin toetab ka ajutegevust ja mälu, aitab organismis lõhustada süsivesikuid, rasvhappeid ja aminohappeid ning tugevdab närvisüsteemi.

Käsimüügiravimite hulgas on B1-vitamiin ka täiesti iseseisva preparaadina, mille toimeaine on benfotiamiin ning mis peale imendumist organismis muudetakse B1-vitamiiniks. Sellel preparaadil on antineuralgiline toime diabeetilise polüneuropaatia puhul. Kliinilistes uuringutes pole seda küll suudetud tõestada. Oluline on inimesele teadvustada sahharoosi sisaldusest preparaadis, et ta saaks sellega arvestada.

- B2-vitamiin - leidub teda piimas, jogurtis, keefiris, juustus, maksas, munas, kaunviljades, kodulindude lihas, kukeseentes, täisteratoodetes. Riboflaviini puudus organismis häirib nii veresuhkru kui ka rasvhapete ja aminohapete lõhustumist. Diabeetikutele on B2-vitamiin eriti oluline, sest aitab kaasa kudede kasvule ja vigastustest paranemisele, oluline organismi kaitsesüsteemide korrashoiuks ja toimimiseks. Tähtis vitamiin on ta nägemise ja silma sarvkesta kahjustustest hoidumiseks. Riboflaviin kuulub kõigi multivitamiinide kompleksi.

- B12-vitamiin - mida leidub maksas, neerudes, lõhes, piimatoodetes, munas, verivorstis. Oluline on ta närvide ja naha häireteta toimimiseks ning punaste vererakkude normaalseks arenguks. Eakate puhul võib metformiin süvendada B12-vitamiini puudust, eelkõige atroofilise gastriidi korral, mis eakate puhul sageli esinev seisnud.

- Kroom - mida leidub mandlites, pähklites, pärmis, lihas, täisteratoodetes. Kroom on mineraalaine, mis mängib olulist rolli süsivesikute, lipiidide ja valkude normaalses ainevahetuses ning aitab hoida normaalset vere glükoosi taset. Sellest võib abi olla magusaisu taltsutamisel, kui organismis on kroomi puudus. Kui paari kuulise kuuri järel ei ole märgata magusaisu vähenemist, siis järelikult on organismis kroomi piisavalt ning selle juurde tarvitamine pole vajalik.

- Tsink - saame me seda lambakarbonaadist, austritest, sealihast, maksast, munast, õllepärmist, piimast, ubadest, nisukliidest, kõrvitsaseemnetest. Omab väga suurt tähtsust haavade paranemisel ning organismi immunsüsteemi tugevusel.

- Magneesium - parimad magneesiumi allikad on kõrvitsa- ja päevalilleseemned, aga ka mandlid, pähklid, tatar, oad. Banaanis ja õunas in roheliste köögiviljadega võrdselt Mg. Diabeetikud vajavad magneesiumi rohkem, sest nad ka kulutavad seda rohkem. Mõned uuringud väidavad, et magneesiumi puudus organismis on diabeeti haigestumise üks riskitegureid. Keha reageerib diabeedi korral sagedase urineerimisega, millega püüab lahti saada liigsest veresuhkrust. Keha peab väljutama glükoosi kuna insuliini resistentsus kasvab ja seda omakorda põhjustab otseselt magneesiumipuudus, mille tõttu keha on toksiline ja koed saavad kahjustada.

Soovitamisel tuleb hinnata aga ka inimese ravikoormust, sest kui see on lisaks juba kaasuvatest haigustest tingitult suur, siis tekitab see probleeme. Eriti oluline on see eakamate inimeste puhul ning kellel on probleeme neerudega, sest see võib takistada ravimite ja toidulisandite imendumist. Kindlasti on tähtis inimesele meelde tuletada, et toidulisandid ei asenda tervislikku toitumist, mis on diabeetiku puhul ülioluline. See on vaid abivahend saamaks paremaid tulemusi ning hoidmaks kehakaalu ja magusaisu kontrolli all.

Kehakaalu jälgimine
Kehakaalu aitavad kontrolli all hoida näiteks kiudaineid sisaldavad preparaadid, mis põhinevad looduslikel kiudainetel. Need seovad ja viivad organismist välja jääkained ja rasvad, mida organism ei vaja. Tekitavad täiskõhutunde ja sellega seoses aitavad langetada söögiisu, lisaks kompenseerivad kiudainete vähesust iga-päevases toidus ning aitavad lahendada kõhukinnisuse tulenevaid probleeme.

-CLA - konjugeeritud linoolhape on looduslikult esinev polüküllastamata rasvhape, mis aitab takistada rasvade ladestumist ning kiirendab nende põletamist. Lihased saavad rasvadest vabanevat energiat treeningu käigus kasutada. Lisaks kaalu normaalsele säilitamisele aitab CLA hoida ka veresuhkrut optimaalsel tasemel. CLA on saadaval peamiselt loomsetes produktides: rohusöödal lehmade mahe pastörseerimata täispiim, jogurt ja öko-kanamunad. Konjugeeritud linoolhapet on soovituslik tarvitada koos oomega-3 rasvhapetega.

Silmad

Tähtis on hoolitseda ka oma silmade eest. Diabeedi puhul on väga tavaliseks probleemiks silmade kuivus, silmad on - väsinud, punetavad, valutavad või tekib "liivatera tunne".
Kuiv silm on seisund, mille puhul silm ei tooda piisavalt pisaraid või pisarate koostis ei ole piisavalt hea kvaliteediga ning seetõttu pole silma sarvkest piisavalt niisutatud. Kuiva silma puhul esineb ka selline sümptom, nagu "silmad jooksevad pidevalt vett", kuid tegelikult ei kanta pisaraid vajamineval hulgal sarvkestale laiali. Halb pisara jaotus tekitab silmas punetust, mis ajab silmad omakorda "vett jooksma". Veelgi rohkem tekitab kuiva silma puhul ebamugavust näiteks tuul või kuiv-kuum õhk. Sellel juhul tekib pidev "silmade vee jooks". Samuti suurendab kontaktläätsede kasutamine kuiva silma teket.

Silmade kuivuse vastu on käsimüügist saadaval silmatilgad ning silmavitamiinid, mis sisaldavad silmale vajalikke vitamiine. Mõningates preparaatides on olemas ka juba toimeained, mis ise silma niisutavad. Oluline on jälgida multivitamiinide kasutamisel, et silmavitamiinides olevad vitamiinid ja mineraalained ei katuks või ei ületaks oluliselt päevast normi.

Silmatilkadest tasuks valida preparaat, mis ei sisaldaks bensalkooniumkloriidi, sest see võib põhjustada ärritust ning on eriti oluline, kui on teostatud silmaoperatsioone.
Diabeetikul on väga tähtis käia silmaarsti juures kord aastas kontrollis, eriti oluline on, kui diabeeti on põetud 10 ja rohkem aastaid.

Jalahooldus

Jalahooldus on diabeetikute puhul ülioluline, sest suhkruhaiguse tagajärjel võivad kahjustuda suured veresooned, mis vastutavad vereringe eest jalgades ja labajalgades. Selle tagajärjel tekivad vereringehäired ja väheneb jalgade tundlikkus. See põhjustab omakorda haavandite teket ning nende aeglast paranemist. Kuna vereringe on häirunud, siis ei saabu jalgadesse piisavalt hapnikurikast verd ning see muudab ka naha kuivaks ning õrnaks. Seda lihtsam on hõõrdumise või kriimustuse korral jalga vigastada.

Diabeetik peab oma jalgu pidevalt kontrollima ning nende eest korralikult hoolitsema. Tähtis on ka jalgade korralik hügieen ning nende kreemitamine niisutavate salvidega. See hoiab naha elastse ning tema kaitsevõime on suurem. Abi on kindlasti ka tugisukkadest või -põlvikutest, mis parandavad verevarustust jalgades ning vähendavad seeläbi ka turseid.

Lisatoodete tarvitamine on oluline ja vajalik, kuid diabeetik ei tohi unustada, et kõige tähtsamad on diabeediravimid ning veresuhkru normväärtuses hoidmine. Tasakaalustatud ning mitmekülgne toitumine on raviseisukohalt ja tervislikkuse aspektist äärmiselt tähtis. Toidulisandid ainult toetavad seda protsessi, mitte ei asenda seda. Vajadusel saab abi ning nõu küsida oma arstilt, diabeediõelt ning apteekrilt. Valitud apteekides on võimalik ka kasutada diabeeditoe teenust, kust on võimalik saada personaalset nõustamist.

Lisa kommentaar

  • Merilin Israel,
    Saku Südameapteek, farmatseut

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.