Ossinovski ravimitest: ühtaegu teenus ja kaup

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Ravimitega on see igipõline vastuolu, et ravim on nii tervishoiuteenus kui ka kaup. Siin tuleb loomulik konflikt ja riigi ülesanne on leida tasakaal, rääkis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski neljapäeval toimunud ravimiameti 25. tegutsemisaasta konverentsil KUMUs.

Järgneb tema ettekande osaline kokkuvõte.

Ossinovski rõhutas, et tähtsad on kolm teemat. "Esiteks, oluline on otsustada, milliseid ravimeid ja kuidas kasutatakse riigis. Teiseks, jõuda kokkuleppele vajalike ravimite kättesaadavuses. Kuidas jõuda ravimite õige kasutamiseni. Et ravimiks ei peetakse midagi, mis ravim ei ole. Või arvavad osad, et mida rohkem ravimeid, seda parem. Kolmandaks, kuidas olla abiks Eesti ettevõtetele, kes püüavad uusi ravimeid arendada ja toota."

Ta jätkas, et ravimite kasutamises ei ole tema sõnul Eesti riik liiga vaba. Seadused on globaalselt kokku lepitud ja väikese riigi seisukohast on see isegi hea. Teisalt tähendab see seda, et Eesti ei saa rahvusvahelistest reeglitest mööda vaadata. ELis on loodud süsteem, mis välistab vajaduse korrata ravimi hindamissüsteemi igas riigis eraldi. Ometi, vaatamata selle süsteemi lihtsusele, on meil ikka puudu olulisi ravimeid, vaatamata müügiloale. See on valdkond, kus ravimiamet peaks motiveerima tootjaid neid siia tooma. See on ka ravimitootjate sotsiaalse vastutuse küsimus. Sama kehtib ka üha sagenevate tarneraskuste puhul. See pole enam ainult väikeriikide mure. On selge, et kui ühise kokkuleppe kaudu seda tagada ei õnnestu, algab ühel hetkel ELi tasemel teistsugune keskustelu. Tootjad peavad mõistma seda sotsiaalset vastutust, mis ravimi tarnimisega kaasa käib. Valitsuse nimel luban ka, et tagame ravimite infolehtede kättesaadavuse vene- ja inglise keeles, see on valitsuse kokkuleppes kirjas. Venekeelsed haiged vajavad seda väga. See on lähiaastate küsimus, alguses esmalt käsimüügiravimitele.

Mis puudutab kättesaadavust, siis Ossinovski sõnul WHO peab põhiravimite kättesaadavust esmatasandi tervishoiu vaieldamatuks osaks. "Ravimite roll suureneb ja kasvab nende kasutamise keerukus. Geograafiline kättesaadavus on apteegikorraldus, lisaks on ravimite kompenseerimine e materiaalne kättesaadavus. Eestis on hea apteegivõrk, on kasutuses apteekrite kvaliteedijuhis. Riigi eesmärk on, et apteek oleks tervishoiusüsteemi osa, kus antakse ka nõu. Mulle näib, et pakkumise poolelt on päris hästi. Pigem on küsimus, et inimesed ei oska nõu piisavalt küsida.

Ravimite hüvitamine haigekassa poolt määrab suuresti nende tegeliku kasutamise või kasutamata jätmise tervishoius. Eestis on üldiselt ajale hästi vastupidanud süsteem, kus haigekassa tasub suure osa retseptiravimite eest, lisaks haiglas antavad ravimid, mis on tervishoiuteenuse osa. Siiski oleme viimaste kuude jooksul analüüsinud patsiendi omaosalust meditsiinis, mis on viimastel aastatel kasvanud ja jõudnud ülempiirini. Ravimitel on siin oma roll. Sellest tulenevalt peame analüüsima ravimite omaosalust, eeskätt krooniliste haiguste või eakate puhul.

Loomulikult on ressursi piiratud ja maailmas farmakoloogia areneb oluliselt kiiremini ja suurendab potentsiaalset ravimite kulunumbrit ühiskonna võimekusest kiiremini. Eesti on väike riik ja surve selle tõttu veelgi suurem. Seega riigi ülesanne pole kõiki pakutavaid ravimeid osta. Valikute alused peavad olema läbipaistvad ja arusaadavad. Soodusravimitega seonduv on hetkel samuti sotsiaalministeeriumi olulise analüüsi osa. Eesmärk on seda süsteemi korrastada. Harvikhaiguste ravimite puhul on soodustuse saamine keeruline. Praegu on võimalus, et algatus võib tulla ka sotsiaalministeerium, haigekassa ja ravimiamet, tootja asemel. Kui see siiski ei taga patsientide ravivõimalusi, jätkab riik arutelusid arstidega parimate valikute leidmiseks ja on paindlik. Olemas on ka riskijaotamise kokkulepped tootjate ja riigi vahel."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.