Residentuuri pikendatakse aasta võrra vaid ühel erialal

Residentuuri lisa-aasta lükkumine tuli resident Ri
Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Rille Pihlak.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kinnitas aprilli lõpul, et sotsiaalministeerium saab sellest aastast toetada vaid erakorralise meditsiini residentuuri pikendamist neljalt aastalt viiele. Teised erialaõpped pikendamist ei leidnud, sest ministeeriumis ei peeta seda otstarbekaks.

Minister meenutas kirjas, mille saatis aprillis TÜ meditsiinivaldkonna dekaanile Margus Lemberile, et just sotsiaalministeeriumi algatusel on ülikoolis jõutud residentuuri pikendamise ettepanekuteni. Ta selgitas, et tänaseks on olukord muutunud ja arstide põhiõppe kuuenda kursuse õpe on täielikult ümberkorraldatud kliiniliseks praktikaks ja see täidab eesmärki, mis oli algselt mõeldud residentuuri lisa-aastaga, kus lisa-aasta sisaldaks just üldmeditsiinilisi tsükleid erinevates haiglates.

Perioperatiivne meditsiin
Ülikool soovis üksmeeles erialaseltsidega residentuuri pikendamist kuuel erialal. Kolmeaastaselt õppelt nelja-aastaseks sooviti muuta peremeditsiini ja taastusravi residentuur ning nelja-aastaselt viieseks anestesioloogia-intensiivravi, günekoloogia, gastroenteroloogia ja kohtumeditsiini residentuuriprogrammid.
Eesti Anestesioloogide Seltsi juht Juri Karjagin kinnitas, et ka nemad toetasid anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri pikendamist aasta võrra. Ülikoolil ja erialaseltsil oli selleks mitmeid olulisi argumente.
Karjagin tõi välja, et moodsasse meditsiini on tekkimas mõiste perioperatiivne meditsiin, mille põhiline fookus on patsiendi ohutus perioperatiivses perioodis. Ta lisas, et anestesioloogia ja intensiivravi arst on perioperatiivse meditsiini keskne kuju ning enne operatsiooni tuleb hinnata riske ja võimalusel neid maandada. “Operatsiooni käigus on anestesioloogi ülesanne hoida patsiendi homeostaasi ja luua maksimaalselt head tingimused kirurgiliseks operatsiooniks,” selgitas seltsi juht. Postoperatiivne periood on suurte operatsioonide järgselt samuti intensiivraviarsti juhtida.
“Kaasuvate haiguste diagnoosimise ja raviprintsiipide tundmine on anestesioloogias ning intensiivravis hädavajalik ja seetõttu pidasime vajalikuks lisada residentuuri programmi peremeditsiini, sisehaiguste ja kirurgia kohustuslikud tsüklid kestvustega kaks kuud iga üks ja kokku kuus kuud,” tõi seltsi juht välja.
Erakorralise meditsiini tsükkel on praegu üks kuu, mida on Karjagini sõnul selgelt vähe, et omandada lisaks konkreetsete haigusseisundite käsitlusele EMOs ka meeskonnatöö põhimõtteid üliraske haige käsitlusel. Nendel kaalutlustel plaaniti pikendada erakorralise meditsiini tsüklid kahekuuliseks. Põhitsüklitele lisanduksid plaani järgi ka üks kuu nii anestesioloogiasse, kui ka intensiivravisse.
Karjagin jätkas, et residentuuri lõpetamise järgselt asuvad arstid tööle konkreetsetesse osakondadesse, kus on sageli spetsiifiline patsientide kontingent. “Kolm kuud oli mõeldud lubada kasutada residendil omal vabal valikul kooskõlastatuna residentuuri üldjuhendajaga,” lisas ta. Selline lähenemine võimaldaks keskenduda spetsiifiliste erilõikude käsitlemisele, näiteks sünnitusabi anesteesia, lasteintensiivravi, kardiokirurgia.

Euroopa nõuab viite aastat
Üks oluline argument on tema sõnul ka Euroopa Eriarstide Ühenduse soovituslik dokument, mis sätestab anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri kestvuseks viis aastat. Valdavas enamuses Euroopa maades, sh Soomes, Lätis ja Leedus, on selle residentuuri kestvuseks viis või enam aastat.
“Kuuenda kursuse õppe ümberkorraldamine võimaldab vaid väikses osas täita neid mainitud ülesandeid,” ütles Karjagin.
Ainsa erialana on ministeerium sellest sügisest valmis toetama erakorralise meditsiini residentuuri pikendamist neljalt aastalt viiele. Eesti Erakorralise Meditsiini Arstide Seltsi (EEMAS) juht Ago Kõrgvee selgitas, et põhjus, miks erialaõppe pikendamist üldse taotleti, oli erakorralise meditsiini residentuuri programmi puudutav Euroopa direktiiv ja samuti EEMASi seisukoht, et eriala residentuur oleks nii mahus kui ka sisus kooskõlas Euroopa nõuetega. “See annab aluse sooritada ka Euroopa kvalifikatsiooni eksamit ja taotleda vastavat sertifikaati töötamiseks Euroopa Liidus,” ütles Kõrgvee.
“Oleme üleminekut viieaastasele programmile taotlenud pikka aega, kuus-seitse aastat, ja selle nõude mittetäitmise eest euroopa erialaseltsilt pidevalt hurjutada saanud,” ütles Kõrgvee.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.