Kvaliteedi mängureeglid tervishoius pannakse paika

TÜ Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto
TÜ Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto

Sotsiaalministeerium on algatanud tervisesüsteemi kvaliteedistrateegia 2020 loomise.

Varem pole Eesti riigis taolist strateegiat koostatud. Aastal 1998 koostati küll koos Hollandi ekspertidega Eesti tervishoiu kvaliteedipoliitika, kuid sel ajal valitsus dokumenti ei kinnitanud. Samas on 2005. aastal koostatud juhendmaterjal “Tervishoiuteenuste kvaliteedi tagamine Eestis”.

Ministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna nõuniku Ulla Raidi sõnul lepitakse strateegias kokku olulised tegevused tervisesüsteemi kvaliteedi tagamiseks, mis lõimitakse rahvastiku tervise arengukavva 2009-2020. “Kvaliteedistrateegia on raamistik, mis annab osapooltele ühise arusaama eesmärkidest ja ülesannetest kvaliteedi tagamisel,” selgitas Raid ja lisas, et strateegia on esialgu plaanis valmis saada selle aasta lõpuks.

Eesti Perearstide Seltsi (EPS) president Diana Ingerainen ütles, et nende nägemuse kohaselt peaks Eestis olema üks tervishoiu kvaliteedi alusdokument. “Sellest peaksid lähtuma kõik osapooled nii praktilises osas kui ka rahastamise võtmes,” ütles Ingerainen.

Ta tõi näiteks e-tervise strateegia, kuhu oodatakse rakenduskava. “Muidugi peavad ka alusdokumendid omavahel haakuma ja kui kvaliteedi strateegia dokumendis nimetatakse kvaliteediindikaatorid, siis
e-tervise tegevuskavas peab olema näidatud, kuidas vastavaid andmeid saaks koguda ja mõõta,” juhtis Ingerainen tähelepanu.

Kvaliteedi mõiste saab selgemaks

Ingeraineni sõnul on ametlikke pabereid praegu palju ja ei ole täpselt teada, milline on iga osapoole täpne roll protsessis. Perearstide selts loodab selget plaani kvaliteedi sõnastamise, mõõtmise ja praktilise protsessi osas.

TÜ Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto ütleb, et haiglajuhid on rahul, et strateegia luuakse ja sinna pannakse täpselt kirja, mida teenusepakkujalt oodatakse. “Palju see aga haiglas töökorraldust muudab, sõltub sellest, mis sinna kirja saab,” ütles Einasto. Tema meelest on positiivne, et riik soovib, et tervishoiuteenus oleks kvaliteetne ja et saab täpselt kirja, mida kvaliteedi all mõeldakse.

Einasto sõnul on ka praegu kaks-kolm määrust, mille alusel käiakse haiglaid kontrollimas, kuid esialgu heas usus määrusesse lisatud kvaliteediindikaatorites järje vedamine on tema hinnangul kohati ka kiusu ajamiseks muutunud.

Raidi sõnul tuleneb tervisesüsteemi kvaliteedistrateegia loomine praktilistest vajadustest muuta asju paremaks. Näitena tõi ta patsiendi ohutuse teemade alltegevused. Plaanis on rakendada ohujuhtumite (nt haiglainfektsioonid, väär suhtlemine) ennetamist ja vähendamist ning tõhustada patsiendi identifitseerimise süsteeme.

Tuleb välja töötada süsteem patsiendiõiguste kaitseks, millega hüvitatakse tervishoiuteenuse käigus tekkinud tervisekahjud. Luuakse patsiendiohutuse kultuuri arendamiseks oivakeskus, mis standardiseerib ohujuhtumid, korraldab asjakohaseid koolitusi ja koostab enamlevinud ohujuhtumite jaoks juhendeid ning teeb ettepanekud olukorra muutmiseks.

Tegevuskava mõju näitab aeg

Raidi sõnul strateegiadokument tervishoiuasutustes töö ümberkorraldamist tänase seisuga siiski ette ei näe. “Teisalt tuleb arvestada, et inimkeskse ja ohutu teenuse lahendused nõuavad koostööd ja koordineerimist patsiendi vajadustest lähtuvalt ning tervishoid tuleb lõimida sotsiaalsüsteemiga,” ütles Raid.

Ka Ingerainen ei oska ennustada, kui palju tulevane strateegia võiks hakata arstide igapäevatööd mõjutama. Tema sõnul on EPS aastaid koostöös haigekassaga perearstide kvaliteedisüsteemi arendanud ja jälginud ning sel aastal on esmakordselt kliinilisele tööle lisandunud ka praksiste korraldamise osa. “Meie tegevus uute kvaliteediindikaatorite leidmise ja mõõtmisega on aktiivselt käimas, kuidas tervisesüsteemi kvaliteedistrateegia 2020 seda protsessi mõjutab, ei oska öelda enne, kui vastav dokument käes,” ütles Ingerainen.

“Iseenesest on see hea, et protsess on käivitunud ja loodame parimat, kuid väike ohutuluke on siiski olemas, et mis sellest kõigest lõpuks välja tuleb,” nentis Einasto. Samas esitas ta retoorilise küsimuse, et kui raha on vähe, haigekassa annab kolm miljonit vähem ja ametiühingud tahavad töörahu üles öelda, siis kas seda raha veel ka kvaliteedile jagub.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.